Jesteś tutaj:

Główna treść strony

"Ważki" po raz kolejny ze złotem Mistrzostw Polski

4 listopada 2023 r. w Bieruniu k/Tychów rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Modeli Szybowców Halowych w klasie F1N i F1N/M. Tradycyjnie w imprezie tej rangi nie mogło zabraknąć modelarzy z Sekcji Modelarstwa Lotniczego "Ważka" działającej w Ośrodku Kultury w Wieliszewie, pracujących na co dzień pod opieką instruktora Waldemara Pakuły. W śląskich zawodach Gmina Wieliszew reprezentowana była przez sześcioosobową reprezentację w składzie: Adam Grabarczyk, Krzysztof Maruszewski, Kacper Młynarz, Szymon Olszewski, Adam Prusiński i Patryk Zalewski. Doskonałe loty Patryka, Szymona i Krzysztofa po raz kolejny zapewniły im drużynowe Mistrzostwo Polski!
"Ważki" na najwyższym podium Mistrzostw Polski, fot. Miasto Bieruń

Nasi zawodnicy fantastycznie pokazali się w najsilniej reprezentowanej kategorii młodzików i w stawce 30 zawodników zajęli: Patryk Zalewski – miejsce 2, Szymon Olszewski – miejsce 3, Krzysztof Maruszewski – miejsce 4, Adam Grabarczyk – miejsce 10, Kacper Młynarz – miejsce 12, Adam Prusiński – miejsce 14. Doskonałe loty Patryka, Szymona i Krzysztofa po raz kolejny zapewniły im drużynowe Mistrzostwo Polski. Na drugim miejscu zespołowo, podobnie jak przed rokiem, uplasowali się zawodnicy z Aeroklubu Warszawskiego.

Młodzicy F1N/M – klasyfikacja drużynowa:
1. Modelarnia „Ważka” Wieliszew, wynik 305,9
2. Aeroklub Warszawski, wynik 300,4
3. UKS „Jedynka” Hrubieszów, wynik 278,1

Modelarze startujący w konkurencjach F1N i F1N/M potrzebują do startów odpowiednio wysokich i dużych pomieszczeń zamkniętych. Modele, potocznie zwane „rzutkami”, wyrzucane są przez zawodników ręcznie i nie są sterowane w powietrzu. Wszystkie regulacje należy przeprowadzić przed startem, podczas lotów próbnych. Wynikiem każdego lotu jest czas mierzony przez komisję sędziowską. Każdy zawodnik ma do dyspozycji 3 serie po 3 loty (razem 9 lotów), z których na wynik (czas końcowy) składa się suma 3 najlepszych przelotów.

W bieruńskich Mistrzostwach Polski, zorganizowanych przez Modelarnie Miejską w Bieruniu, przy współorganizacji ze strony Miasta Bieruń, Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych oraz związku sportowego Aeroklub Polski w Warszawie, wzięło udział 49 zawodniczek i zawodników, w tym aż 30 osób w kategorii młodzik. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali medale, dyplomy oraz tytuły Mistrza, Wicemistrza oraz Drugiego Wicemistrza Polski. Gratulujemy!
Umieszczono: 17.11.2023 r., godz. 20.18