Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Srebrna gala "Promyków"

23. edycja Festiwalu Kultury Ludowej im. Stanisława Moniuszki, zorganizowana tradycyjnie w wigilię Narodowego Święta Niepodległości 10 listopada w hali sportowej w Wieliszewie, została w całości poświęcona jubileuszowi Zespołu Tańca Ludowego "Promyki". W trwającym ok. 160 minut programie (w tym 100 minut tańca!), podzielonym na cztery bloki tematyczne związane z historią Polski i jej regionami kulturowymi, na parkiecie zobaczyliśmy wszystkie grupy wiekowe Zespołu. Wśród 13 układów tanecznych, pojawiły się aż 3 premiery!


Uroczysta gala rozpoczęła się od oficjalnego powitania gości przez Wójta Gminy Wieliszew Pawła Kownackiego oraz wręczenia dyrektorowi Zespołu Dariuszowi Skrzydlewskiemu odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gospodarz Wieliszewa, wspólnie z reprezentującymi Radę Gminy Wieliszew Przewodniczącym Marcinem Fabisiakiem oraz Wiceprzewodniczącym Arturem Miętkiem, przekazali również pamiątkową, symboliczną Złotą Płytę, nawiązującą do wydanego w ramach jubileuszowych obchodów czwartego albumu muzycznego "Promyków" zatytułowanego "Nie Wieś / Nie Miasto". Kolejne wyróżnienie w postaci medalu „Pro Masovia”, nadanego przez Marszałka Województwa Mazowieckiego "za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego", Dariusz Skrzydlewski odebrał z rąk Radnej Sejmiku Mazowsza Anny Brzezińskiej oraz przedstawiciela Marszałka Emila Sawickiego. Gratulacje na ręce szefa wieliszewskich "Promyków" spłynęły także od Prezesa Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński Edwarda Trojanowskiego – wójta Gminy Wieliszew w latach 1991-2006, za którego kadencji powołano do życia ZTL "Promyki".

Przez część koncertową, podzieloną podzielona na cztery bloki tematyczne, podczas których wyruszyliśmy w barwną i wzruszającą podróż w czasie i przestrzeni „Od tradycji do niepodległości” przez „Mazowsze, gdzie bije Serce Polski”, „Ślōnzŏków i Góroli”, po „Kresowe doznanie”, przeprowadził publiczność konferansjer Jacek Suchciński. Wśród kolejnych 13 układów tanecznych, odświeżonych z okazji Jubileuszu, na parkiecie zobaczyliśmy aż 3 premierowe układy: tańce krzczonowskie z okolic Lublina w wykonaniu grupy reprezentacyjnej („Wschodnie Zakochanie” w choreografii Dariusza Skrzydlewskiego do muzyki Przemysława Marcyniaka), symboliczne tańce ukraińskie również grupy reprezentacyjnej („Hopok” w choreografii Dominiki Bisialskiej i Daryny Malakanovej) i kompozycja solowa w wykonaniu najlepszej z turniejowych par „Promyków” – Jakuba Rembelskiego i Julii Kowalik („Czartowska Błędnica” w choreografii Dominiki Bisialskiej do muzyki Kapeli Krzikopa). Nową choreografię zyskały ponadto 2 inne układy taneczne w repertuarze Zespołu („Poleczkowe umizgi” Promyczków i „Tańce Beskidu Śląskiego” grupy młodzieżowej). Zwieńczeniem wieczoru był imponujący wielki finał w wykonaniu ponad 150 tancerzy grup młodzieżowej, seniorskiej i reprezentacyjnej – polka w choreografii Dariusza Skrzydlewskiego do "przeboju" z łemkowskiego pogranicza „Ne budu tu, pidu dali”, znanego u nas pod nazwą "Karczmareczka". Po nim Dariusz Skrzydlewski wręczył pamiątkowe srebrne medale "25-lecia Promyków", którymi postanowił uhonorować: założycieli Zespołu (Annę Siwiec, Elżbietę Radzikowską, Dariusza Golca), wójtów Gminy Wieliszew (byłych Edwarda Trojanowskiego i nieobecnego Waldemara Kownackiego oraz aktualnego Pawła Kownackiego), wspierające Zespół Samorządy Województwa Mazowieckiego i Powiatu Legionowskiego, Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® (największa organizacja folklorystyczna na świecie, do której należy również ZTL „Promyki”), obecnych instruktorów Zespołu (Julię Kowalik, Dominikę Bisialską, Kamila Rzącę, Katarzynę Ignaciuk), autorów muzyki (Przemysława Marcyniaka i nieobecnego Witolda Jarosińskiego), zasłużonych członków Zespołu (Mateusza Sierawskiego, obecnych w Zespole od jego początków Joannę Kucińską i Artura Szostaka, najbardziej utytułowanych w rywalizacji turniejowej obecnych tancerzy Zespołu: Zuzannę Szmyt, Julię Kowalik i Jakuba Rembelskiego), garderobianą Zespołu Barbarę Lewicką.

Uroczysty wieczór, za sprawą licznych gości, chcących osobiście pogratulować Dariuszowi Skrzydlewskiemu i „Promykom”, przedłużył się aż do godz. 21. W długim ogonku do podziękowań, życzeń i serdeczności, którym towarzyszyły okolicznościowe listy gratulacyjne, pamiątki i upominki, stanęli przedstawiciele: Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka” Uniwersytetu Warszawskiego, Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej (Jarosław Wojciechowski), Zespołu Tańca Polskiego „Wronki”, Zespołu Piesni i Tańca „Sokołowianie” z Sokołowa Podlaskiego, Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci” z Puław oraz Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”, Zespołu Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna na Litwie, Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie” z Kórnika i Kórnickiego Ośrodka Kultury, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, polsko-ukraińskiego Zespołu „Dwa Kolory” z Legionowa, Koła Seniorów oraz Rady Sołeckiej Łajsk, Krystyny Stańczak-Pałygi, sąsiadów z Gminy Nieporęt (w imieniu wójta Macieja Mazura) oraz Miasta i Gminy Serock (burmistrza Artura Borkowskiego). Jubileuszowe życzenia zakończyła niespodzianka przygotowana dla kadry Zespołu przez Stowarzyszenie Wspierania Folkloru „Mazowsze Leśne” i członków ZTL „Promyki”. Poza wymienionymi gośćmi, listy gratulacyjne i upominki spłynęły na adres Zespołu również pocztą.

W trakcie gali jubileuszowej możliwe było wsparcie Zespołu i działającego w jego imieniu Stowarzyszenia (zbiórka „do puszki”) oraz otrzymanie nowego wydawnictwa muzycznego „Promyków” – czwartej w dorobku Zespołu płyty, zatytułowanej „Nie Wieś / Nie Miasto”. Przypomnijmy, że jej premiera odbyła się w ostatnią sobotę 28 października w Sali Klenczona, w postaci dwóch euforycznie przyjętych przez publikę spektakli muzycznych, które przeniosły nas w czasy przedwojennej Warszawy i jej opłotków. Album dostępny również na Spotify i pozostałych popularnych platformach strumieniowych oraz w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach.

Organizatorami jubileuszowej gali obok samego Zespołu, byli Gmina Wieliszew i Ośrodek Kultury w Wieliszewie. Partnerami Jubileuszu 25-lecia ZTL „Promyki” byli: obchodzące 25-lecie istnienia Samorządy Województwa Mazowieckiego i Powiatu Legionowskiego, wieloletni mecenas kultury Heron Property Polska Sp z o.o. oraz Hotel Windsor z Jachranki. Koncert galowy wsparły również, użyczając swoich strojów, zaprzyjaźnione zespoły: polonijny Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna na Litwie, Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda” z ziemi kłodzkiej, Zespół Pieśni i Tańca UW „Warszawianka”, Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie” z Kórnika. W przygotowaniu garderoby do koncertu pomagała Beata Drewnik.

Organizację koncertu galowego z okazji 25-lecia ZTL „Promyki” i skomponowanie muzyki na płytę muzyczną „Nie wieś / Nie Miasto”, sfinansowano w ramach operacji „Nie wieś (nie miasto) – ZTL "Promyki" inkubatorem kultury ludowej na terenie LGD Zalew Zegrzyński", której celem jest umożliwienie wzmocnienia kapitału społecznego mieszkańców obszaru LGD Zalew Zegrzyński. Operacja realizowana w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" wdrażanej przez LGD Zalew Zegrzyński, objętego PROW na lata 2014-2020. Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Zakup nowych oraz uzupełnienie posiadanych strojów, był możliwy dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.

Zakup strojów ludowych i skomponowanie muzyki do nowego układu tańców grupy młodzieżowej Zespołu Tańca Ludowego "Promyki", sfinansowano w ramach operacji „Więcej niż folklor – ZTL „Promyki” aktywizują i integrują”, której celem jest umożliwienie wzmocnienia kapitału społecznego mieszkańców obszaru Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński. Zadanie zrealizowano w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” wdrażanej przez LGD Zalew Zegrzyński, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”


Umieszczono: 16.11.2023 r., godz. 14.41