Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Podsumowanie XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

Tegoroczny XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek już za nami. W tym roku obchodziliśmy go pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”, a cały zespół pracujący w wieliszewskich bibliotekach postarał się, żeby nie zabrakło w nim atrakcji dla czytelników w każdym wieku.

W poniedziałek 8 maja, w Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, rozegrany został w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach IX Gminny Konkurs Wiedzy o Książce. W tym roku, po pandemicznej przerwie, udało się przeprowadzić konkurs stacjonarnie, w formule drużynowego turnieju szkół. W rywalizacji w trzech kategoriach wiekowych wzięło w sumie udział 11 zespołów reprezentujących 5 szkół podstawowych. Zawodnicy odpowiadali na pytania i wykonywali zadania specjalne sprawdzające wiedzę z zakresu znajomości wybranych wcześniej przez komisję konkursową książek. 

Najmłodsi, uczniowie klas I-III, zaprezentowali swoją znajomość książki „Sposób na Elfa” autorstwa Marcina Pałasza. Niezwykle zabawnej i momentami bardzo wzruszającej historii psa o imieniu Elf, który po kilkumiesięcznym pobycie w schronisku trafia pod opiekę fantastycznego nastolatka i jego ojca. (I miejsce – SP w Olszewnicy Starej; II miejsce – SP nr 2 w Wieliszewie; III miejsce – SP w Skrzeszewie)

Na wielkie pochwały ze strony Jury zapracowali uczniowie z klas IV-VI, którzy dopowiadali na pytania z książki „Percy Jackson i bogowie olimpijscy tom I – Złodziej Pioruna” Ricka Riordana. Niesamowita wiedza obejmująca nie tylko znajomość książki, ale również zawiłości mitologii greckiej kilkukrotnie bardzo zaskoczyła Jury. (I miejsce – SP nr 2; II miejsce – SP w Janówku Pierwszym; III miejsce – SP nr 1 w Wieliszewie)

Najstarsi uczestnicy, uczniowie klas VII-VIII, przenieśli się w podróż w czasie. Dla nich została wybrana książka Adama Bahdaja „Telemach w dżinsach”, opisująca przygodny nastoletniego Maćka. Akcja książki rozgrywa się w latach siedemdziesiątych zeszłego stulecia. Największą trudność startującym zawodnikom sprawiło zadanie, w którym należało dopasować definicje do słów, które przez ostatnie pięćdziesiąt lat nieco wyszły już z użycia w języku polskim. Bo czy ktoś jeszcze używa słowa „paternoster”? (I miejsce – SP nr 2 w Wieliszewie; II miejsce – SP w Janówku Pierwszym; III miejsce – SP nr 1 w Wieliszewie)

Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwało jury w składzie: Katarzyna Budzyniak, Alicja Jusińska – Herbinger, Urszula Rasińska, Joanna Obidzińska, Anna Zwolińska.

W piątek 12 maja wystartowała w wieliszewskich bibliotekach swoista sztafeta pokoleń. Rozpoczęły ją przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Skrzeszewie, które odwiedziły swoją Bibliotekę Gminną. Dzieci z grup Jeżyków, Pszczółek i Wiewiórek dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w bibliotece. Mamy na dzieję, że nie ostatnia. W ramach podziękowania, prowadząca spotkanie Alicja Jusińska – Herbinger, otrzymała od swoich gości przepiękną laurkę. 

Wieczorem pałeczkę w sztafecie przejęli dorośli czytelnicy, którzy w Bibliotece Gminnej w Wieliszewie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Urszulą Pieńkowską - pisarką, autorką serii kryminałów „Zaufaj i podążaj”. Rozmowa przy książce i o książce pełna była osobistych dygresji i interesującego spojrzenia na otaczający nas świat, który nigdy nie jest oczywisty i czarno-biały. Gorąco polecamy książki z cyklu „Zaufaj i podążaj”, które nie tylko napisane są lekkim i przystępnym językiem, ale również w bardzo naturalny sposób łączą ze sobą mroczny wątek kryminalny z odpowiednią dozą humoru. Niesamowity klimat wprowadza również spojrzenia na cała historię z punktu widzenia różnych bohaterów. Lektura porywa czytelnika w swe objęcia od pierwszych stron i nie puszcza, aż do samego końca. 

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zakończyła cykliczna, sobotnia akcja uwalniania książek w Bibliotece w Michałowie Reginowie, o którą zadbała jak co roku Jolanta Obidzińska. Serdecznie dziękujemy za możliwość przygarnięcia książek i dania im drugiego życia.


Dziękujemy wszystkim pracownikom bibliotek za przygotowanie atrakcji i zapraszamy do naszych bibliotek na spotkania z dobrą książkę każdego dnia, a nie tylko od święta.


Umieszczono: 18.05.2023 r., godz. 19.23