Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Pomaluj swój świat

W lutym 2018 roku w Galerii Przechodniej Gminnego Centrum Kultury w Łajskach zagoszczą niezwykle barwne obrazki, które wyszły spod pędzla nieprofesjonalnych artystów. Jest to pierwsza indywidualna wystawa leżącej artystki Natalia Pietrzak-Krauss, która od niedawna tworzy samodzielnie i współpracuje z uczniami z Hellenowa i Legionowa.


Każdy z nas postrzega otoczenie przez pryzmat swoich doświadczeń, emocji, wartości, uczuć, doświadczenia. Już w XIX wieku zorientowano się, że analizując nieprofesjonalnie i spontanicznie namalowane obrazy można wiele „dowiedzieć się” o ich autorze.
Art brut oznacza "surową, niefałszowaną sztukę", która w naturalny sposób wypływa z wnętrza artysty, a nie z szablonów czy wzorców uznanej i ustalonej sztuki klasycznej lub współczesnej.
Nie ulegajmy szybkim i powierzchownym ocenom tej sztuki. Mimo niedostatków „warsztatowych” z pewnością dostrzeżemy, że są to prace intuicyjne zaskakujące kolorystyką i formą. W wielu wypadkach zaskakują również krytyków sztuki. Art brut doczekał się uznania. Współczesne polskie art brut spotkać można najczęściej w Galerii "Tak" w Poznaniu, Galerii "Pod Sukniami" w Szczecinie i w Galerii OTO JA w Płocku.
Na obecną wystawę składają się prace podopiecznych TPD w Hellenowie (9 prac), prace dzieci ze Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie (8 prac) oraz pani Natalii Pietrzak-Krauss (jest to jej pierwsza indywidualna wystawa - 35 prac), która jednocześnie pomagała w przygotowaniu tej kolekcji.
Na wernisaż zapraszamy do Gminnego Centrum Kultury w Łaskach 31 (środa) stycznia 2018 roku o godzinie 17.00.
Wystawa „Pomaluj swój świat” będzie czynna do końca lutego 2018 roku. ZAPRASZAMY.

 Natalia Pietrzak-Krauss poetka i malarka
Pierwsze prace plastyczne wykonane kredkami były ilustracjami okładki audiobooka z jej wierszami pt " Moje ciało jest bezradnie a pióro jest moją szablą ". Pierwszą wystawę jej prac zorganizował Miejski Dom Kultury w Legionowie. Kolejne to: pierwsza wystawa charytatywna na rzecz podopiecznych TPD " Helenów " w Warszawskim Ratuszu oraz wystawa w Domu Towarowym " Jupiter Centrum " w Warszawie.
Wspólnie z Markiem Kraussem tworzy kilka rysunków. Wykonuje serię obrazków pt „Kaplica”, które przekazuje Stowarzyszeniu Przyjaciół Przasnysza.
Obecna wystawa w GCK w Łajskach pt „Pomaluj swój świat” jest efektem współpracy artystycznej z TPD "Helenów" i Szkołą Specjalną w Legionowie.
Kolejne wystawy we współpracy z Warszawskim Nikiforem planuje w Miejskim Ośrodku Kultury w Jedliczach oraz w Galerii w Jastrzębie Zdrój.

Umieszczono: 27.01.2018 r., godz. 19.29