Jesteś tutaj:

Główna treść strony

O budynku GCK

Nowa placówka kulturalna na mapie powiatu legionowskiego otworzyła swoje podwoje w piątek, 22 stycznia 2010 roku.

Ośrodek Kultury w Wieliszewie korzystający dotychczas z pomieszczeń miejscowej hali sportowej i urzędu gminy doczekał się własnej siedziby… w Łajskach. Tym samym sfinalizowana została kilkuletnia inwestycja realizowana od 2006 roku:
- 27 kwietnia 2006 roku Starostwo Powiatowe w Legionowie zatwierdziło projekt budowlany i wydało pozwolenie na budowę Centrum Kultury.
- 8 listopada w mury budynku uroczyście wmurowano akt erekcyjny.
- Latem 2008 roku budynek Centrum Kultury został oddany do użytku i jednocześnie zapadła decyzja, że będzie on siedzibą Ośrodka Kultury w Wieliszewie.
- Po dokonaniu adaptacji wnętrz oraz ich wyposażeniu, zrealizowaniu I etapu zagospodarowania otoczenia, budynek Centrum został przygotowany do podjęcia działalności w podstawowym zakresie.
- Przed sezonem letnim 2010 r. uruchomiono również sąsiadujące z budynkiem boisko wielofunkcyjne, wyposażone w tartanową nawierzchnię i sztuczne oświetlenie.

W budynku znajdują się:
- sala widowiskowo-konferencyjna (pojemność: do 60 miejsc siedzących),
- sale do zajęć tematycznych (pracownie): plastyczno-ceramiczna, komputerowo-językowa, modelarska, sala dziecięca, sala taneczna/fitness,
- sala bilardowa połączona z kawiarenką,
- biuro i gabinet dyrektora,
- 4 toalety (w tym jedna przystosowana dla osób niepełnosprawnych),
- szatnia oraz pomieszczenia gospodarcze.
Wszystkie sale wyposażone są w wentylację (zintegrowana) i klimatyzację (klimatyzatory naścienne).

Obiekt posiada niewielki parking, 3 bramy wjazdowe (w tym główna wjazdowa od ul. Moniuszki), teren zielony z ławkami i niewielkim patio oraz boisko wielofunkcyjne do gry w tenisa ziemnego, badmintona oraz siatkówkę.

W kilka lat od uruchomienia Gminne Centrum Kultury może się pochwalić działalnością kilkunastu sekcji własnych oraz korzystających z pomieszczeń GCK - szkoły językowej (dla dzieci i dorosłych), zajęć sportowych i rekreacyjnych (fitness, zumba, zajęcia prozdrowotne), zajęć robotyki i elektroniki, Klubu Seniora z Łajsk, chórów "Marzenie" / "Belcanto" oraz młodzieżowego teatru muzycznego "Pod pretekstem". W oczekiwaniu na zajęcia czas umila mini czytelnia z prenumeratą najpopularniejszych tytułów prasowych oraz Biblioteczka Społeczna działająca na zasadzie przynieś/zabierz. Można także skorzystać z oferty gastronomicznej "Kulturalnego Bistro" serwującego śniadania i obiady.

Instytucją zarządzającą Gminnym Centrum Kultury w Łajskach jest Ośrodek Kultury w Wieliszewie. Na potrzeby obsługi GCK zatrudniono dwóch pracowników (pracownik gospodarczy oraz pracownik biurowy), pozostałą kadrę stanowią dotychczasowi pracownicy Ośrodka Kultury w Wieliszewie (troje pracowników i dyrektor placówki).