Jesteś tutaj:

Główna treść strony

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - uroczystości w Gminie Wieliszew

W poniedziałek 1 sierpnia 2022 r. o godz. 17 rozbrzmiały syreny jednostek OSP Gminy Wieliszew, symbolicznie upamiętniając "Godzinę W", która przed 78 laty rozpoczęła trwającą 63 dni nierówną, bohaterską walkę o godność Warszawiaków, wymierzoną przeciw niemieckiemu okupantowi.
Uroczystości patriotyczno-religijne, z udziałem przedstawicieli Wojska Polskiego z 32 Wieliszewskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Konstantego Orlicz-Dreszera i pocztu sztandarowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliszewie, rozpoczęliśmy w kościele parafialnym w Wieliszewie nabożeństwem w intencji powstańców i ludności cywilnej poległych w sierpniu, wrześniu i październiku 1944 r. W jego trakcie wysłuchaliśmy niezwykle osobistego, wzruszającego kazania przygotowanego przez księdza proboszcza Jarosława Mazurka. Po nabożeństwie delegacje władz samorządowych z radnymi gminy i wójtem Pawłem Kownackim, starosty legionowskiego reprezentowanego przez wiceprzewodniczącego rady powiatu Mirosława Kado, sołectw Wieliszew i Michałów-Reginów, złożyły biało-czerwone wiązanki w trzech kolejnych miejscach pamięci związanych z Powstaniem Warszawskim na terenie Gminy Wieliszew:
- pod tablicą upamiętniającą żołnierzy AK Rejonu I Obwodu VII „Obroża” w kościele parafialnym w Wieliszewie,
- przy mogile Jana Lący na tutejszym cmentarzu parafialnym,
- pod pomnikiem w miejscu straceń na Nowopolu w Michałowie-Reginowie.

W kameralnej uroczystości na Nowopolu wzięła udział najbliższa rodzina dwojga spośród piętnaściorga Polaków zamordowanych tu w sierpniu 1944 r. przez hitlerowskich Niemców.

Zapraszamy do relacji fotograficznej na portalu facebook (kliknij).
Umieszczono: 02.08.2022 r., godz. 20.11