Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Zespół Tańca Ludowego PROMYKI

Zespół Tańca Ludowego PROMYKI jest reprezentacyjną grupą artystyczną Gminy Wieliszew, kultywującą na scenie tańce, pieśni i obrzędy ludowe naszego kraju oraz polskie tańce narodowe. W Zespole w pięciu grupach wiekowych (przygotowawcza, początkująca, dziecięca, młodzieżowa, seniorska) tańczy około 170 osób z Wieliszewa i okolic.
 "Promyki" w strojach opoczyńskich (XVII Festiwal Pieśni i Tańców Polskich 2017 ) - fot. Dominik Kamiński
 
Zespół Tańca Ludowego PROMYKI z Wieliszewa powstał jesienią 1998 roku z inicjatywy grupy miłośników polskiego folkloru. Członkowie Zespołu z dużym powodzeniem uczestniczą w Ogólnopolskich Turniejach Tańca Polskiego w Formie Towarzyskiej, których są wielokrotnymi laureatami. Nasze pary kilkukrotnie sięgały po tytuły indywidualnych mistrzów i wicemistrzów Polski, tytuł Najlepszego Zespołu i Najlepszego Choreografa w poszczególnych kategoriach tych zmagań.

"Promyki" w tańcach łowickich (koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia Zespołu) - fot. Mirosław Noworyta

Swoimi tańcami „Promyki” uświetniają wiele imprez o charakterze lokalnym, ogólnopolskim czy międzynarodowym, pozostawiając moc niezapomnianych wrażeń a ich młodość, radość, wdzięk i entuzjazm urzekły już niejednego widza. Tancerze i śpiewacy sławiąc rodzimą kulturę i tradycję na różnych scenach koncertowych Polski i Europy, są znakomitą wizytówką Gminy Wieliszew.

"Promyki" w tańcach rzeszowskich (XVII Festiwal Pieśni i Tańców Polskich 2017) - fot. Dominik Kamiński

W skład repertuaru Zespołu wchodzą tańce i pieśni kilkunastu regionów Polski (wszystkie w tradycyjnych strojach regionalnych lub historycznych): polonez z okresu Księstwa Warszawskiego, tańce i zabawy Starej Warszawy, krakowiak, tańce kaszubskie, łowickie, opoczyńskie, lubelskie, rzeszowskie, tańce z regionu Górnego Śląska, Beskidu Śląskiego, Górali Żywieckich i Kurpi Białych.

"Promyki" w tańcach rzeszowskich (XVII Festiwal Pieśni i Tańców Polskich 2017) - fot. Dominik Kamiński

„Promyki” współpracują z wieloma zespołami pieśni i tańca z całego kraju. Z powodzeniem prezentowały się również poza granicami Polski, wielokrotnie biorąc udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych we Włoszech, na Węgrzech, w Bułgarii, Turcji, Grecji, Macedonii i Hiszpanii. Najdalszą jak dotąd wyprawą zagraniczną Zespołu był dwukrotny udział w międzynarodowym festiwalu folklorystycznym w Indiach. „Promyki” występowały także gościnnie u Polaków na Białorusi oraz na Łotwie – w partnerskiej gminie Wieliszewa.

"Promyki" w tańcach Górali Żywieckich (koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia Zespołu) - fot. Mirosław Noworyta

W roku 2013 Zespół obchodził jubileusz 15-lecia działalności, dając z tej okazji dwugodzinny koncert galowy, w trakcie którego zaprezentował niemal cały 15-letni dorobek – tańce z trzynastu regionów Polski! Specjalnie na tę okazję do Wieliszewa przybył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, nagradzając kierownictwo i instruktorów Zespołu za wkład w szerzenie kultury i propagowanie polskiego folkloru oraz przyznając „Promykom” medal PRO MASOVIA za wybitne zasługi i działalność dla rozwoju Województwa Mazowieckiego.

"Promyki" w tańcach rzeszowskich (koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia Zespołu) - fot. Mirosław Noworyta

"Promyki" w tańcach opoczyńskich (Międzynarodowy Konkurs Tańca- Cheonan 2017; Korea Południowa) - fot. Kamil Rząca

Zespół koncertował ponadto w ramach wielu przeglądów i festiwali krajowych takich jak Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Kupalnocka” w Serocku, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Wesele Kurpiowskie" w Kadzidle, Międzynarodowy Festiwal Kultur i Tradycji Krajów Europy Wschodniej i Środkowej „Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne” w Sokołowie Podlaskim; brał udział w nagraniach programów telewizyjnych m.in. w teleturnieju "Familiada", programie "Mali Giganci", uświetniał występami wiele uroczystości o wymiarze lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym (m.in. powitanie piłkarskiej reprezentacji Grecji w centrum pobytowym w trakcie EURO 2012).

"Promyki" w tańcach i zabawach Starej Warszawy (Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich 2018) - fot. Dominik Kamiński

Dzięki działalności ZTL "Promyki" oraz organizowanych w Wieliszewie Turniejach Tańców Polskich i Mistrzostwach Polski w tej dziedzinie, Wieliszew - jeden z najmniejszych ośrodków tańców polskich w kraju, pełnił od 2005 roku zaszczytną funkcję siedziby regionu centralnego (obejmującego woj. mazowieckie i łódzkie), a od roku 2014 Regionu Mazowieckiego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF® (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej). Funkcję Komisarza Regionu sprawował w tym czasie i pełni obecnie kierownik ZTL "Promyki" dr Dariusz Skrzydlewski, jednocześnie Sędzia Konsultant Tańców Polskich i Członek Prezydium Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF®.

Finał koncertu jubileuszowego z okazji 15-lecia Zespołu - fot. Mirosław Noworyta

Przed nami

pnwtśrczptsond
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Bilety na wydarzenia kupisz również na stronie naszego partnera

eWejściówki

Wspierają nas

 • Gmina Wieliszew
 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Samorząd Województwa Mazowieckiego
 • Mazowiecki Instytut Kultury
 • Powiat Legionowski
 • TBS Wieliszew Sp. z o.o.
 • AdRepublic
 • Gaz System
 • Hotel Mazovia***
 • RSJ HOUSE Sp. z o.o.
 • Windsor Hotel****