Jesteś tutaj:

Główna treść strony

„Warszawska Syrenka” po raz 40-sty

Za nami etap gminny Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”, który od czterech dekad z powodzeniem promuje kulturę języka na Mazowszu. Każdego roku w eliminacjach do finału bierze udział kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży z całego województwa mazowieckiego. W etapie gminnym, który odbył się 17 marca w Centrum Kultury w Łajskach, wzięło udział 30 młodych recytatorów z naszych szkół.
W jury tegorocznych eliminacji gminnych zasiadły aktorskie znakomitości – doskonale znani uczestnikom poprzednich edycji Przemysław Stippa (aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy) i Leszek Zduń (aktor teatralny, telewizyjny, filmowy, reżyser dubbingu) oraz goszcząca po raz pierwszy w Wieliszewie Anna Gajewska (aktorka teatralna, telewizyjna, scenarzystka i reżyserka). Po raz kolejny sympatyczni aktorzy z godną podziwu pedagogiczną wrażliwością i świetnym kontaktem z młodymi uczestnikami przesłuchań, potrafili przekazać zarówno pozytywne jak i krytyczne uwagi. Dzięki temu młodym recytatorom łatwiej było pokonać stres, a indywidualne rady pozwolą im na lepsze przygotowanie do kolejnych edycji, zwycięzcom etapu gminnego zaś do startu w eliminacjach powiatowych. Rozmowy prowadzone w kuluarach zaowocowały z kolei planami organizacji warsztatów dla nauczycieli przygotowujących naszych reprezentantów.

W I kat. wiekowej (kl. I-III) komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu jednej nagrody (premiującej udziałem w eliminacjach powiatowych) dla Franciszka Bijosia ze SP im. Tadeusza Kościuszki w Wieliszewie (wiersz / piosenka Kasi Klich „Cukierkowa dieta”) oraz dwóch równorzędnych wyróżnień dla Amelii Rozmanowskiej ze SP im. Tadeusza Kościuszki w Wieliszewie („Złu humorek” Doroty Gellner) i Wojciecha Ostrowskiego ze SP im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie („Rzepka” Juliana Tuwima).

W kat. II (kl. IV-VI) jury nagrodziło I miejscem Natalię Walkiewicz ze SP im. Stanisława Moniuszki w Łajskach („Ptasie radio” Juliana Tuwima) – to drugi z rzędu triumf aktorsko uzdolnionej recytatorki z Łajsk. II miejsce przypadło Wojciechowi Pietrzykowskiemu również ze SP im. Stanisława Moniuszki w Łajskach („Piosenka pokojowego pieseczka” Piotra Machalicy), zaś cztery równorzędne wyróżnienia reprezentantkom SP im. Tadeusza Kościuszki w Wieliszewie – Paulinie Barabasz („Szybko” Danuty Wawiłłow) i Alicji Stawinodze („Aniołek-Grzeczniołek” Jana Kazimierza Siwka) oraz recytatorom ze SP im. Józefa Wybickiego w Janówku – Zuzannie Fabisiak („Wędrówka” Danuty Wawiłow) i Filipowi Łabusiowi („O rodzicach” Ludwika Jerzego Kerna).

W kat. klas gimnazjalnych komisja ponownie nie wytypowała miejsc, przyznając nagrodę i możliwość startu w eliminacjach powiatowych Marcelinie Pietras („Niewidoma dziewczynka Jana Twardowskiego i „Dialog z pluskwą” Ludwika Jerzego Kerna). W tej kat. wszyscy startujący reprezentowali Gminne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliszewie, otrzymując – na prośbę jury – możliwość zaprezentowania obu przygotowanych wierszy.

Wszyscy uczestnicy przesłuchań otrzymali pamiątkowe dyplomy i gadżety gminne, laureatom wręczono nagrody książkowe. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów w eliminacjach powiatowych!
Umieszczono: 28.03.2017 r., godz. 13.26