Jesteś tutaj:

Główna treść strony

„Warszawska Syrenka” po raz 39

Za nami etapy gminny i powiatowy 39. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”, który od lat z powodzeniem promuje kulturę języka na Mazowszu. Konkurs ma za zadanie, obok wyłowienia młodych talentów recytatorskich, zachęcać do żywego kontaktu z literaturą i poezją – każdego roku w eliminacjach do finału bierze udział kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży z całego województwa mazowieckiego. W etapie gminnym, który odbył się 4 marca w Centrum Kultury w Łajskach, wzięło udział 37 młodych recytatorów z naszych szkół i przedszkoli.
Relacja fotograficzna na profilu facebook Ośrodka Kultury w Wieliszewie

W jury tegorocznych eliminacji gminnych zasiadły aktorskie znakomitości: Przemysław Stippa (aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy, nie po raz pierwszy w Wieliszewie), Anna Markowicz (aktorka teatralna, telewizyjna, skrzypaczka, kontrabasistka, wokalistka) i Leszek Zduń (aktor teatralny, telewizyjny, filmowy, reżyser dubbingu, również znany już z poprzednich edycji „Warszawskiej Syrenki”). Sympatyczni aktorzy nawiązali z uczestnikami przesłuchań świetny kontakt, dzięki czemu młodym recytatorom łatwiej było pokonać stres. Kolejne bloki przesłuchań i każde ogłoszenie wyników poprzedzały wprowadzenie oraz podsumowanie Przemysława Stippy i pozostałych członków jury, którzy z pedagogiczną wrażliwością potrafili przekazać zarówno pozytywne jak i krytyczne uwagi. Nie bez znaczenia były również indywidualne rady przygotowujące zwycięzców gminnego etapu do startu w eliminacjach powiatowych.

W I kat. wiekowej (kl. 0-III) komisja konkursowa przyznała jedno I miejsce – Alicji Stawinodze ze SP im. Tadeusz Kościuszki w Wieliszewie (wiersz Danuty Wawiłow „Na wystawie”) – oraz trzy równorzędne wyróżnienia: Wiktorii Szostak (wiersz „Ziółko” Marty Terlikowskiej) i Franciszkowi Bijosiowi („Abecadło” Juliana Tuwima)ze SP im. Tadeusza Kościuszki w Wieliszewie oraz Wojciechowi Pirożkowi ze SP im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie („O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci” Juliana Tuwima).

W kat. II (kl.IV-VI) jury nagrodziło I miejscem Natalię Walkiewicz ze SP im. Stanisława Moniuszki w Łajskach (za brawurowo zaprezentowany wiersz „Zły humorek” Doroty Gellner), a II miejscem Zuzannę Fabisiak ze SP im. Józefa Wybickiego w Janówku (wiersz „Zwierzęta patrzą na nas” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego). Wyróżnienia otrzymali: Julia Kowalik („Samochód ma sto lat” Ludwika Jerzego Kerna) i Marcelina Pietras („Taktowne umieranie” Jana Brzechwy) ze SP im. Tadeusza Kościuszki w Wieliszewie oraz Wojciech Pietrzykowski ze SP im. Stanisława Moniuszki w Łajskach („Dolina duchów” Ludwika Jerzego Kerna).

W kat. klas gimnazjalnych komisja nie wytypowała miejsc, przyznając nagrodę i możliwość startu w eliminacjach powiatowych Julii Witkowskiej (wiersze „Kot w pustym mieszkaniu” Wisławy Szymborskiej oraz „Dlaczego ogórek nie śpiewa” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego). Wyróżnienie przypadło Adriannie Dumale (wiersze „Przepaść” i „Oczyszczenie” Tadeusza Różewicza). W tej kat. wszyscy startujący reprezentowali Gminne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliszewie, otrzymując – na prośbę jury – możliwość zaprezentowania obu przygotowanych wierszy.

Wszyscy uczestnicy przesłuchań otrzymali pamiątkowe dyplomy, laureatom wręczono także nagrody rzeczowe (książki lub bony wartościowe). W rozgrywanych 15 marca w sali widowiskowej legionowskiego ratusza eliminacjach powiatowych konkursu „Warszawska Syrenka”, naszym reprezentantom nie udało się zakwalifikować do etapu wojewódzkiego. Życzymy powodzenia w przyszłym roku i już teraz zachęcamy do pracy z wybranymi tekstami
Umieszczono: 25.03.2016 r., godz. 16.49