Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Promocja książki dr Jolanty Załęczny

23 kwietnia obchodzimy ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki. W najbliższy poniedziałek, 27 kwietnia, o godz. 17:00, w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbędzie się promocja książki „Powiat Warszawski w latach II Rzeczypospolitej. Życie Społeczno-Polityczne, Gospodarcze i Kulturalne”, na którą tym milej nam zaprosić ze względu na osobę autorki – dr Jolanty Załęczny, mieszkanki Gminy Wieliszew, przez lata zawodowo związanej z placówkami oświatowymi z terenu gminy.
To już trzecia publikacja w dorobku autorki, który stanowi ponad kilkadziesiąt artykułów o tematyce historycznej, regionalnej i muzealnej w różnych periodykach oraz artykuły lub rozdziały w pracach zbiorowych. Jolanta Załęczny jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Legionowa (w latach 2009-2011 pełniła funkcję prezesa), Światowej Rady Badań nad Polonią, Stowarzyszenia Muzealników Polskich (Oddział Mazowiecki). Na spotkanie, które poprowadzi dr hab. Jacek Szczepański – dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Legionowo, zapraszają dr Tadeusz Skoczek – Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Natalia Roszkowska – Prezes Fundacji im. Władysława Orkana.



O książce „Powiat warszawski w latach II Rzeczypospolitej. Życie społeczno-polityczne, gospodarcze kulturalne” dr Jolanty Załęczny

Wykaz naukowych opracowań, poświęconych najnowszym dziejom Mazowsza, wzbogacił się o kolejną publikację książkową. Jest nią monografia powiatu warszawskiego w latach 1918–1939 autorstwa Jolanty Załęczny, kustosza Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Książka zatytułowana |Powiat warszawski w latach II Rzeczypospolitej. Życie społeczno-polityczne, gospodarcze kulturalne| jest skróconą wersją pracy doktorskiej przygotowanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Janusza Szczepańskiego i obronionej w 2008 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Jest to pierwsze całościowe opracowanie dziejów powiatu warszawskiego w latach II Rzeczypospolitej, które obejmuje różne aspekty: kwestie polityczne, gospodarcze, kulturalne, oświatowe, religijne. Książce nadano układ problemowo-chronologiczny, każdy z rozdziałów znacząco poszerza wiedzę na temat przeszłości powiatu warszawskiego w okresie Polski Odrodzonej, oddaje też specyfikę omawianego obszaru.
Autorka wykorzystała archiwalia, prasę regionalną i lokalną, wiele nie znajdujących się dotychczas w obiegu naukowym materiałów źródłowych i opracowań. Łącznie bibliografia liczy ponad 700 pozycji.
Książka wydana staraniem Muzeum Niepodległości i Fundacji Władysława Orkana, dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Legionowskiego i Miasta Legionowo, jest wartościowa z punktu badań nad dziejami Mazowsza, a z uwagi na liczne powiązania społeczno-ekonomiczne i kulturalne powiatu warszawskiego ze stolicą ważna także w aspekcie badań nad historią Warszawy. Pozostaje mieć nadzieję, że zainteresuje ona szerokie grono regionalistów mazowieckich i trafi do bibliotek na terenie Mazowsza i Warszawy.

Promocja książki odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 17.00 w Muzeum Niepodległości (Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów) przy Al. Solidarności 62 w Warszawie. Spotkanie poprowadzi dr hab. Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Legionowo.





Okładka książki
Umieszczono: 23.04.2015 r., godz. 15.57