Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Oscarowy seans w Wieliszewie - „Ida”

Data: 22.03.2015 r., godz. 17.00
Główne nagrody na największych festiwalach filmowych na świecie i pierwszy w historii polskiej kinematografii Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego – „Ida” Pawła Pawlikowskiego, kameralny, czarno-biały, artystyczny film stał się najbardziej docenionym polskim obrazem ostatnich 25 lat. Na jego projekcję na dużym ekranie zapraszamy do Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie w niedzielę, 22 marca, o godz. 17. Bezpłatne wejściówki na seans do odbioru w pokoju nr 6 Urzędu Gminy Wieliszew.

Młoda zakonnica, tytułowa Ida (w tej roli debiutująca na ekranie Agata Trzebuchowska) odkrywa, że jest Żydówką, którą w dzieciństwie ochrzczono, by ocalić z Holocaustu. Wraz ze swoją jedyną żyjącą krewną, odsuniętą od władzy komunistką (Agata Kulesza), jedzie w rodzinne strony. To podróż w poszukiwaniu tożsamości, miłości i wybaczenia. Choć filmowa historia rozgrywa się w roku 1961, nie jest to film rozliczeniowy. Reżysera nie interesuje kino historyczne, lecz opowieść o człowieku, o jego sacrum i profanum.

„Ida” to dziesiąty polski film w historii nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (po „W ciemności” Agnieszki Holland (2011), kolejno „Katyniu” (2007), „Człowieku z żelaza” (1981) i „Pannach z Wilka”(1979) Andrzeja Wajdy, „Nocach i dniach” (1975) Jerzego Antczaka, „Ziemii obiecanej” (1975) Andrzeja Wajdy, „Potopie” (1974) Jerzego Hoffmana, „Faraonie” (1965) Jerzego Kawalerowicza oraz „Nożu w wodzie” (1963) Romana Polańskiego. W swojej kat. „Ida” rywalizowała w tym roku z „Lewiatanem” Andrieja Zwiagincewa (Rosja), „Mandarynkami” Zazy Urushadze (Estonia), „Timbuktu” Abderrahmana Sissako (Mauretania) oraz „Dzikimi historiami” Damiána Szifróna (Argentyna).

Nominowani zostali również autorzy zdjęć do „Idy” – Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski – w kategorii najlepsze zdjęcia. W czasie 87. ceremonii wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej o Oscary walczyła rekordowa liczba polskich twórców filmowych – w sumie pięć nominacji w czterech kategoriach. O statuetkę dla najlepszego krótkiego dokumentu rywalizowały dwa polskie obrazy – „Joanna” i „Nasza klątwa”, a szansę na Oscara za kostiumy (do filmu „Czarownica”) miała również Anna Biedrzycka-Sheppard.



„Ida” jest polsko-duńską koprodukcją, która została zrealizowana przez Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Obraz był współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages, Duński Instytut Filmowy oraz Łódzki Fundusz Filmowy. Film zwrócił uwagę najbardziej wpływowych krytyków filmowych na całym świecie. W grudniu 2014 r. „Ida” znalazła się na top listach większości pism filmowych, zdobywając najbardziej prestiżowe nagrody krytyków z Los Angeles, Nowego Jorku i Bostonu. Zachwycali się nim wielcy literaccy nobliści, jak Mario Vargas Llosa i J.M. Coetzee, a ponadto tacy filmowcy jak Alfonso Cuarón, twórca „Grawitacji”. Prywatny pokaz w swoim domowym kinie zaplanowała aktorka, reżyserka i piosenkarka Barbra Streisand. Triumfalny pochód obraz rozpoczął od światowej premiery 30 sierpnia 2013 roku, podczas 40. Telluride Film Festival w stanie Kolorado. Polska premiera filmu miała miejsce 11 września 2013 roku w ramach 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie zdobył on główną nagrodę imprezy – Złote Lwy. Ponadto Ida jest laureatem trzech Polskich Nagród Filmowych – Orłów, w tym dla najlepszego filmu, Złotej Żaby na Festiwalu Camerimage, nagrody Lux Prize – przyznawanej przez Parlament Europejski, oraz pięciu Europejskich Nagród Filmowych(Najlepszy Europejski Film, Reżyser, Scenarzysta, Operator, Nagroda Publiczności). Film otrzymał również nagrodę Goya dla Najlepszego Filmu Europejskiego, dwie nominacje do nagrody BAFTA Brytyjskiej Akademii Filmowej (w tym jedna statuetka – dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego) oraz nominacje za najlepszy film zagraniczny do takich nagród jak Złoty Glob, nagroda Satelita, Independent Spirit Awards, David di Donatello, Guldbagge.
Umieszczono: 11.03.2015 r., godz. 18.39