Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Bożonarodzeniowy Konkurs Plastyczny 2017 – kolędnicy

Ośrodek Kultury w Wieliszewie ogłasza tradycyjny Bożonarodzeniowy Konkurs Plastyczny, którego tegorocznym tematem będą kolędnicy. Na prace czekamy do 15 grudnia, od 18 grudnia 2017 r. wszystkie zgłoszone dzieła zostaną zaprezentowane w galerii przechodniej Gminnego Centrum Kultury w Łajskach. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród 6 stycznia 2018 roku podczas Koncertu Kolęd Na trzech Króli (w Sali Klenczona). Zapraszamy do udziału autorów indywidualnych i zespoły!
Regulamin Konkursu 2017

Nasz konkurs od sześciu lat utrwala symbolikę i tradycje – zarówno religijne jak i świeckie – związane z Bożym Narodzeniem. Dotychczasowe edycje poświęcone były kolejno świątecznemu stroikowi, bożonarodzeniowej szopce, drzewku świątecznemu i choinkowej ozdobie, betlejemskiej gwieździe, w tym roku zaś przyszedł czas na kolędników.

Kolędowanie – w żywej tradycji wciąż spotykane w niektórych miejscach w Polsce, na Słowacji, w Czechach, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Serbii i Rumunii. Obrzęd mający przedchrześcijańskie korzenie i związany zwłaszcza z kulturą pasterską oraz zaklinaniem urodzaju i płodności, stał się na przestrzeni wieków ściśle związany z głównym świętem chrześcijańskim – Bożym Narodzeniem. Panteon postaci zwierzęcych, początkowo dominujących w składzie kolędników (turoń, koza lub kozioł, niedźwiedź, koń – często zwierzę z zagrody, kogut, bocian, baran, czyli zwierzęta symbolizujące siłę, zdrowie, życiową energię i płodność) zastępowany był stopniowo przez postacie nowo-testamentowe kojarzone z pamiątką narodzin Jezusa – np. Heroda i trzech króli. W zależności od etnograficznego regionu w szeregach kolędników – przebierańców pojawiały się postacie ze świata ówczesnej ludowości w karykaturalnej, przerysowanej figurze – śmierć, diabeł, dziad, baba (za postacie kobiece zwykli przebierać się chłopcy), Żyd, Cygan, pasterze, muzykanci, kominiarze a nawet żołnierz i policjant. Na Kaszubach Grupa kolędników musiała liczyć przynajmniej 10 osób. Kolędnikom przewodził często gwiazdor, dzierżący umocowaną na drzewcu i wykonaną z kolorowego papieru, podświetloną i ruchomą gwiazdę betlejemską.

Konkurs kierowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych w czterech przedziałach wiekowych: przedszkola i zerówki, SP klasy I-IV, SP klasy V-VII + klasy gimnazjalne, szkoły średnie + osoby dorosłe). Interpretacja tematu, zastosowane materiały i technika są dowolne. Prace należy dostarczyć do Gminnego Centrum Kultury w Łajskach do dnia 15 grudnia. Oceni je 4-osobowa komisja, biorąc pod uwagę oryginalność kompozycji, zastosowane materiały, pomysłowość wykonania poszczególnych elementów, etc. Najważniejszym jednak kryterium rozpatrywanym przez Jury Konkursu będzie samodzielność wykonania prac. W związku z tym organizatorzy apelują do rodziców, wychowawców i opiekunów małoletnich uczestników konkursu, by pomóc naszym pociechom w przygotowaniu prac, nie zastępując ich jednak w roli autorów!

Nagrodzone zostaną najlepsze prace w każdym z przedziałów wiekowych – ogłoszenie wyników do 5 stycznia. Rozdanie nagród nastąpi w sobotę, 6 stycznia 2018 r. podczas odbywającego się w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie tradycyjnego Koncertu Kolęd Na Trzech Króli. Wszystkie prace zostaną wystawione w galerii Gminnego Centrum Kultury w Łajskach w dniach od 18 grudnia 2017 roku do 20 stycznia 2018 roku.

Umieszczono: 16.11.2017 r., godz. 10.31