Jesteś tutaj:

Główna treść strony

XIV Festiwal Pieśni i Tańców Polskich im. Stanisława Moniuszki

Data: 10.11.2014 r., godz. 18.00
Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości 2014 w Gminie Wieliszew – listopad 2014:

10 listopada

XIV FESTIWAL PIEŚNI I TAŃCÓW POLSKICH
hala sportowa w Wieliszewie, godz. 18:00
wystąpią:
- Zespół Pieśni i Tańca MŁODY TORUŃ
- Zespół Pieśni i Tańca GRAJEWIANIE
- Zespół Tańca Ludowego PROMYKI WIELISZEW


KOLBERG, MONIUSZKO I NIEPODLEGŁOŚĆ W WIELISZEWIE

Po raz czternasty Wieliszew będzie świętował niepodległość polskimi tańcami i pieśniami ludowymi. Tegoroczną edycję imprezy uświetni nadanie Festiwalowi imienia Stanisława Moniuszki. Wydarzenie wpisano ponadto w kalendarz obchodów Roku Kolberga. Wystąpią: ZPiT MŁODY TORUŃ, ZPiT GRAJEWIANIE, ZTL PROMYKI Wieliszew. Zapraszamy 10 listopada, o godz. 18 do wieliszewskiej hali sportowej, wstęp wolny!

Narodowy charakter i ludowe inspiracje obecne w twórczości Stanisława Moniuszki (1819-1872) nie pozostawiają wątpliwości co do wyboru najważniejszego z twórców polskiej opery narodowej i autora "Śpiewników domowych" – najpowszechniejszego i najbardziej obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii" spopularyzowanego przejawu kultury polskiej przed I wojną światową – na patrona Festiwalu. Uroczystość zaszczyci swoją obecnością pani Elżbieta Janowska-Moniuszko – pra-prawnuczka słynnego kompozytora. Imprezę otworzy rozmowa Stolnika i Dziemby z I aktu "Halki" oraz mazur ze "Strasznego Dworu".

Na parkiecie tradycyjnie zaprezentują się gospodarze – Zespół Tańca Ludowego "Promyki" z Wieliszewa, gośćmi będą tym razem reprezentanci Pomorza i Kujaw – Zespół Pieśni i Tańca "Młody Toruń" oraz pogranicza Mazowsza, Mazur i Podlasia – Zespół Pieśni i Tańca "Grajewianie". Poza rodzimym dla zespołów folklorem publiczność będzie miała okazję podziwiać także tańce i pieśni z pozostałych regionów kraju.

Wydarzenie organizowane jest w ramach oficjalnych obchodów Roku Kolberga, kolejnej postaci niezwykle ważnej (jeśli nie najważniejszej) dla polskiej kultury ludowej. W 2014 roku mija dwieście lat od urodzin tego kompozytora i folklorysty o najbogatszym dorobku w dziewiętnastowiecznej Europie. W wydanych za życia 33 tomach monografii regionalnych, Oskar Kolberg (1814-1890) utrwalił wierny obraz polskiej sztuki i kultury ludowej. Uważał on, że zachowanie tradycji stworzy fundament sprzyjający odrodzeniu Polski. Kolbergowska dokumentacja, tak pod względem ilościowym jak i koncepcyjnym, nie ma precedensu w ówczesnym ludoznawstwie; ujawnia to już tytuł serii: "Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni muzyka i tańce". Zapisy muzyki i tekstów folkloru, ukazane w kontekście życia i kultury wspólnot lokalnych, do dziś wykorzystywane są przez kompozytorów, nauczycieli muzyki, muzyków folkowych, zespoły amatorskie, wreszcie przez badaczy i wszystkich pragnących poznać kulturę wsi polskiej XIX wieku.

Obaj kompozytorzy poznali się w Warszawie, Kolberg był ponadto autorem artykułu o Moniuszce zamieszczonym w Encyklopedii Powszechnej wydanej w roku 1864.

Festiwal ma formułę przeglądu, do którego corocznie zapraszane są zespoły pieśni i tańca ludowego reprezentujące określony region etnograficzny na mapie Polski. Głównym jego celem jest uświetnienie obchodów niepodległościowych polskimi tańcami i pieśniami ludowymi. Impreza odbywa się w hali sportowej w Wieliszewie w wigilię Narodowego Święta Niepodległości – stanowiąc jednocześnie inaugurację jego gminnych obchodów – i ma swoją wierną publikę. W trzynastoletniej historii Festiwal gościł: Ludowy Zespół Artystyczny SEROCK (dwukrotnie), Ludowy Zespół Dziecięcy NIEPORĘCAK, ZPiT WYSZKÓW (trzykrotnie), Ludowy Zespół Artystyczny SGGW PROMNI im. Zofii Solarzowej, ZPiT MAŁA WARSZAWIANKA, ZPiT UW WARSZAWIANKA (czterokrotnie), ZTL KOŚCIELEC, Regionalny Zespół BARTUSIA OBROCHTY z Zakopanego, Zespół BIAŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca, ZPiT MAŁE PODLASIE Siemiatycze, KUŹNIA ARTYSTYCZNA Wilanów, ZPiT KOŚCIERZYNA, Kaszubski Zespół Folklorystyczny KREBANE z Brus, ZPiT MALBORK, ZPiT KURPIE Ostrołęka, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny CEPELIA POZNAŃ, ZPiT ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca, ZPiT SOKOŁOWIANIE z Sokołowa Podlaskiego oraz gospodarzy: ZTL PROMYKI Wieliszew i Gminny Chór MARZENIE. W związku z "niepodległościowym" charakterem, Festiwal jest także okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień zasłużonym w pracy i działalności społecznej oraz stypendiów artystycznych i nagród w konkursach kulturalnych i sportowych.

Organizatorzy: Gmina Wieliszew, Ośrodek Kultury w Wieliszewie, ZTL Promyki

ZAPRASZAMY!
Umieszczono: 03.11.2014 r., godz. 15.02