Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Obchody Wrzesnia’39 w Gminie Wieliszew

We wtorek 1 września 2020 r. uroczystościami odbywającymi się w kościele parafialnym w Wieliszewie oraz na kwaterze wojennej tutejszego cmentarza, upamiętniliśmy 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej i wrześniowych walk obronnych na przyczółku radzymińsko-wieliszewskim.
1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny wtargnęły na terytorium Rzeczypospolitej, rozpoczynając II wojnę światową. Tradycyjnie w Gminie Wieliszew uroczystości związane z tym dramatycznym wydarzeniem połączone są z inauguracją roku szkolnego. W kościele parafialnym pw. Przemienia Pańskiego w Wieliszewie odprawiono mszę świętą w intencji ofiar II wojny światowej oraz uczniów rozpoczynających rok szkolny w placówkach oświatowych na terenie gminy, celebrowaną przez proboszcza parafii księdza Jana Strzyża.

Po nabożeństwie gospodarze i zaproszeni goście, liczne poczty sztandarowe (wojska, straży pożarnych i szkół) oraz przedstawiciele młodzieży szkolnej przemaszerowali ulicą Modlińską na teren kwatery wojennej cmentarza parafialnego. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, dziękując za liczny udział reprezentantom szkół rozpoczynającym nowy rok szkolny w trudnych okolicznościach. Nawiązując do treści kazania wygłoszonego podczas nabożeństwa przez ks. proboszcza Jana Strzyża, podkreślił wartość wspólnoty jaką tworzy naród – wspólnoty, której członkowie niezależnie od pochodzenia, od więzów rodzinnych przelewają krew i poświęcają życie we wspólnej sprawie. Przypomniał, że w wieliszewskiej ziemi spoczywają prochy żołnierzy z całej Polski, którzy bronili tej ziemi przez najeźdźcą, zaś prochy mieszkańców Wieliszewa i okolic rozrzucone są często po innych regionach kraju. Zwrócił uwagę, że dziś nie musimy ponosić ofiary życia, przelewać krwi, mamy jednak wobec wspólnoty narodowej, również tej lokalnej, inne zobowiązania i powinności, i mamy jednocześnie szansę ich realizacji w czasach pokoju. Zaznaczył, że obecnie takim zobowiązaniem względem członków naszej wspólnoty jest odpowiedzialność i umiejętność stosowania się do zasad zwiększających nasze bezpieczeństwo.

Po wystąpieniu wójta gminy, wiązanki kwiatów pod pomnikiem żołnierzy poległych we wrześniowych walkach na przyczółku radzymińsko-wieliszewskim, złożyło 11 delegacji. Oprawę wojskową uroczystości zapewnił 32. Wieliszewski dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera.
Umieszczono: 01.09.2020 r., godz. 12.07