Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Zaczarowany Fortepian ON-LINE - wyniki konkursu pianistycznego

W czerwcu Ośrodek Kultury w Wieliszewie zaprosił do udziału w wyjątkowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego „Zaczarowany Fortepian”, który po raz pierwszy odbył się w formule ON-LINE. W 7. edycji konkursu adresowanego do młodych pianistów nieuczęszczających do szkół muzycznych i niebędących ich absolwentami, wzięło udział 28 wykonawców.
Ilia Piotrowski - laureat 3. miejsca w kat. I

Tegoroczna edycja w formule on-line, była odpowiedzią na potrzebę rywalizacji konkursowej w warunkach trwającej epidemii. Udział w konkursach i możliwość konfrontacji swoich umiejętności z rówieśnikami jest dla młodych pianistów jednym z kluczowych na drodze rozwoju muzycznego, doskonalenia warsztatu i poszerzania znajomości literatury fortepianowej. To właśnie głównie w formule on-line odbywają się obecnie zajęcia pianistyczne w szkołach muzycznych, podobnie jest w przypadku adeptów pianistyki ćwiczących w ramach sekcji fortepianu Ośrodka Kultury w Wieliszewie pod opieką Katarzyny Ignaciuk. Te formę rywalizacji doceniło również jury tegorocznej edycji, w którym zasiedli dobrze znani z poprzednich konkursów Aleksandra Kowalik Burdzy i Rafał Odrobina: – Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy, w trudnych warunkach związanych z pandemią, wspaniale przygotowali swoich podopiecznych do występu. Szacunek i wyrazy podziwu należą się oczywiście samym uczniom za to, że w tak niecodziennych okolicznościach potrafili skupić się na przygotowaniu repertuaru.

Lena Kijuk - laureatka 2. miejsca w kat. I

Jury przy ocenie uwzględniło fakt, że – w przeciwieństwie do standardowego przebiegu konkursu – uczestnicy grali na wielu różnych instrumentach. Wzięto również pod uwagę różnice w jakości zapisu audio, który jest inny dla każdego sprzętu utrwalającego. – Spośród szeregu niedogodności zapewne jedyną okolicznością działającą na korzyść uczestników było to, że mogli oni grać na swoich własnych (lub szkolnych) fortepianach, pianinach czy keyboardach oraz w komfortowych warunkach – nie musieli wykazać się umiejętnością opanowania nowego instrumentu oraz zmierzyć się ze stresem publicznego występu – podsumowywali zmagania Jurorzy. – To z kolei, w połączeniu z teoretycznie nieskończoną możliwością nagrywania najlepszych wersji utworu, pozwoliło przyjąć tezę, że uczestnicy pokazali sto procent swych rzeczywistych możliwości.

Anna Piotrowska - laureatka 1. miejsca w kat. II

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe okoliczności ustalono werdykt.

I kat. (do 9 roku życia):
1. Jan Bardadyn (Węgrowski Ośrodek Kultury, nauczyciel Maja Rumocka)
1. Lena Serafińska (Węgrowski Ośrodek Kultury, nauczyciel: Maja Rumocka)
2. Lena Kijuk (Legionowo, nauczyciel Marzena Pietkiewicz)
2. Natasza Łozowska (Węgrowski Ośrodek Kultury, nauczyciel: Maja Rumocka)
3. Ilia Piotrowski (Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, nauczyciel Marzena Pietkiewicz)
Wyróżnienie – Zofia Nazaruk (Lublin, nauczyciel Magdalena Litwin)

II kat. (10-13 lat):
1. Anna Piotrowska (Węgrowski Ośrodek Kultury, nauczyciel: Maja Rumocka)
2. Weronika Grabowska (Warszawa, nauczyciel Dymitr Romaszko)
3. Lena Łozowska (Węgrowski Ośrodek Kultury, nauczyciel: Maja Rumocka)
Wyróżnienia: Zuzanna Adamowicz (Akademia Sztuk Scenicznych i Estradowych w Warszawie, nauczyciel Ludwika Szymańska), Maria Grodzka (Ośrodek Kultury w Wieliszewie, nauczyciel: Katarzyna Ignaciuk)

III kat.( 14-17 lat):
1. Anna Wojciechowska (Wólka Radzymińska, nauczyciel Marzena Pietkiewicz)
2. Weronika Schab (Warszawa, nauczyciel Dymitr Romaszko)
3. Katarzyna Kornel (Akademia Sztuk Scenicznych i Estradowych w Warszawie, nauczyciel Ludwika Szymańska)

IV kat. (powyżej 18. roku życia):
1. Julia Laube (Ośrodek Kultury w Wieliszewie, nauczyciel: Katarzyna Ignaciuk)
2. Wiktoria Sochocka (Ośrodek Kultury w Wieliszewie, nauczyciel: Katarzyna Ignaciuk)

Gratulujemy!

Weronika Schab - laureatka 2. miejsca w kat. III

 


Umieszczono: 22.06.2020 r., godz. 16.03