Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Kultura w czasach epidemii - zapraszamy on-line!

Decyzja o zawieszeniu działalności przez instytucje kultury, nie oznacza ich zamknięcia. Za drzwiami teatrów, filharmonii, muzeów wciąż pracują osoby związane z administracją a także – w okrojonym składzie i zakresie – twórcy, specjaliści, instruktorzy. Nie inaczej jest w Ośrodku Kultury w Wieliszewie, który zdecydował o przeniesieniu części dotychczasowej działalności do Internetu. W połowie kwietnia w formule on-line ruszyły zajęcia indywidualne, odbędą się także konkursy a w miejsce zajęć grupowych zaproponowano filmy instruktażowe i inne aktywności, z których możemy skorzystać bez wychodzenia z domu. Od 5 maja obsługę czytelników wznawiają nasze biblioteki publiczne!
Plastyczne inspiracje Joanny Szymańskiej-Wajer

Kultura on-line
Trwająca w Polsce epidemia to trudny czas również dla instytucji kultury i branży kulturalno-rozrywkowej, w której równie ważny jest zarówno autor, twórca, instruktor jak i odbiorca – czytelnik, widz, uczestnik zajęć. W sytuacji, w której spędzamy czas wolny głównie w naszych domostwach, podwójnie istotnym staje się obecność oferty kulturalnej w Internecie. Od lat, podążając z duchem czasu i rozwojem technologicznym, rozbudowywały ją muzea i inne instytucje kultury oraz platformy kulturalne. Obecnie w sieci obejrzymy również spektakle teatralne, operowe, wysłuchamy koncertów, odwiedzimy słynne galerie, instytucje naukowe. Czy podobna formuła możliwa jest również w przypadku działalności domów kultury? Najłatwiej sprawdza się przy zajęciach indywidualnych (gitara, perkusja, fortepian, wokal), które w płatnej formule on-line ruszyły w drugiej połowie kwietnia. Wyzwaniem stają się zajęcia grupowe. W ich miejsce zaproponowaliśmy krótkie wideo zachęty zrealizowane przez instruktorów kilku sekcji: ceramiki artystycznej, tańca nowoczesnego, tańca ludowego w ramach ZTL „Promyki”. Będziemy je udostępniać bezpłatnie w kwietniu, maju i czerwcu na kanale youtube i stronie www.ok.wieliszew.pl oraz na portalu społecznościowym fb facebook.com/okwieliszew Do sieci trafią również konkursy w formie quizów internetowych lub rywalizacji on-line. Będą to: VI Gminny Konkurs Wiedzy o Książce (quiz on-line), „Gmina Wieliszew bez tajemnic” – konkurs wiedzy o gminie (quiz on-line), Festiwal Piosenki „Piosenka jest dobra na wszystko” (on-line), VII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny „Zaczarowany fortepian” (on-line). Ustaliliśmy daty tych wydarzeń, niemniej zależeć będą one od stopnia zainteresowania i frekwencji. Prosimy o śledzenie strony www Ośrodka i jego profilu na portalu FB!

Tańcowanie na ekranie - daj się roztańczyć z Kariną Warnel

Książka na telefon
Promujemy czytelnictwo, zachęcając do korzystania z bogatej oferty e-booków, w dużej mierze obecnie bezpłatnych. Na stronach wydawnictw, autorów, bibliotek wojewódzkich, etc. odbywają się liczne spotkania autorskie. Polecamy je Państwa uwadze także na facebooku OKW. W czasie niedostępności bibliotek dla ich użytkowników (UWAGA! 5 maja placówki wznowią obsługę czytelników!), wspólnie z paniami bibliotekarkami zaproponowaliśmy formułę „Książki na Telefon”. Polega ona na dostarczaniu książek przez pracownika Ośrodka pod drzwi domostw czytelników. Wszystkie książki są dezynfekowane a dostawa odbywa się według obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Książki stają się własnością odbiorcy i nie podlegają zwrotowi – tytuły to wycofane z bibliotek egzemplarze oraz dary od mieszkańców z czasów sprzed epidemii. Akcja cieszy się dużą popularnością – tą drogą już ok. 300 książek trafiło do ponad 30 gospodarstw domowych w Gminie Wieliszew.

Książka na telefon - ponad 300 książek w ok. 30 gospodarstwach w Gminie Wieliszew

Środki na przebudowę i wyposażenie GCK w Łajskach
Czas zamknięcia placówek dla użytkowników umożliwia jednocześnie uporządkowanie spraw administracyjnych, a także przeprowadzenie odkładanych prac porządkowych i budowlanych. Przygotowujemy się do inwestycji przebudowy części parteru Gminnego Centrum Kultury w Łajskach, na którą udało się pozyskać 120 tys. zł z programu „Infrastruktura Domów Kultury” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace będą realizowane od czerwca i obejmą adaptację obecnie niewykorzystywanej kawiarenki na cele biurowe. Miejsce dotychczasowego biura zajmie pracownia muzyczna. Skorzystają z niej sekcje pianina/fortepianu, perkusji, gitary, zajęcia wokalne, chór, zespół muzyczny. W dalszej perspektywie planowane jest niewielkie studio nagrań. Dotacja Ministerstwa obejmuje również zakup sprzętu, zarówno biurowego jak i elementów nagłośnienia, instrumenty muzyczne i akcesoria.

Maseczki dla emerytów

Szyjemy maseczki
OKW włączył się w realizowaną na terenie Gminy Wieliszew akcję szycia i dystrybucji maseczek dla mieszkańców Gminy Wieliszew oraz potrzebujących instytucji. W porozumieniu z Sołectwem Skrzeszew powstało już ponad 1000 sztuk maseczek, które trafiły m.in. do Domu Opieki Emeryta „Złota Jesień” w Łajskach oraz do dystrybucji wśród mieszkańców Gminy. Dziękujemy pani Halinie Barabasz, która podjęła się zadania szycia maseczek!


PRZED NAMI W SIECI:

Kulturalne piątki na facebook.com/okwieliszew:


08.05.2020 r.
„Piosenka jest dobra na wszystko” – Festiwal Piosenki on-line

15.05.2020 r.
VI Gminny Konkurs Wiedzy o Książce – quiz on-line

22.05.2020 r.
VII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny „Zaczarowany fortepian” – on-line

29.05.2020 r.
„Gmina Wieliszew bez tajemnic” – quiz on-line

01.06.2020 r.
https://www.facebook.com/powiatowa.instytucja.kultury
Powiatowy Dzień Dziecka ON-LINE (wydarzenia organizowane wspólnie z Powiatową Instytucją Kultury w Legionowie)

Uwaga, możliwa zmiana terminów i oferty!

05.06.2020 r.
Konkurs Plastyczny on-line

Kreatywnie w domu z OKW
Co drugi dzień na facebook.com/okwieliszew
i kanale „OK Wieliszew” na youtube.pl

- Plastyczne inspiracje z Joanną Szymańską-Wajer (10 odcinków)
- Tańcowanie na ekranie – daj się roztańczyć z Karina Warnel (10 odcinków)
- Taniec ludowy z Kamilem Rzącą – instruktorem ZTL „Promyki” (10 odcinków)

Indywidualne zajęcia on-line:
- gitara i wokal z Mikołajem Zwolińskim,
- pianino/fortepian z Katarzyną Ignaciuk,
- perkusja i perkusjonalia z Piotrem Ciemieniewskim

(zainteresowanych zajęciami on-line prosimy o kontakt pod nr tel. 22 782 20 02, kom. 539 304 536)
Umieszczono: 04.05.2020 r., godz. 12.27