Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Jak w kalejdoskopie czyli 20 lat z „Promykami”

To 20. rok działalności Zespołu Tańca Ludowego „Promyki” – kulturalnej wizytówki Gminy Wieliszew, największego zespołu folklorystycznego w Powiecie Legionowskim i jednego z największych na Mazowszu. Jubileusz przypadł w roku obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, hucznie świętowanej również w naszej gminie. 20 lat z liczącego 100 świeczek tortu to całkiem spory kawałek, dla członków Zespołu i jego kadry – znacząca cześć życiorysów. Z tej okazji wspólnie z wójtem gminy Pawłem Kownackim i Ośrodkiem Kultury w Wieliszewie zaprosili nas na dwa duże jubileuszowe wydarzenia – oba pod wspólnym tytułem „Jak w kalejdoskopie”, doskonale oddającym charakter, historię i dorobek grupy oraz jej repertuar.

KONCERT WOKALNY
„Jak w Kalejdoskopie” to także tytuł płyty muzycznej z piosenkami i pieśniami ludowymi we współczesnych aranżacjach, wydanej przez „Promyki” z okazji jubileuszu. Premiera najnowszego wydawnictwa Zespołu miała miejsce 28 października szczelnie wypełniając Salę Koncertową im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie. W trakcie koncertu Zespół zaprezentował 11 polskich utworów, które znalazły się na płycie a także przygotowane w formie niespodzianki na bis meksykańskie „Celito Lindo” wykonywane w języku hiszpańskim, którym „Promyki” podbiły publiczność w czasie tegorocznego tournée w Meksyku. Nagrań na płytę z udziałem uznanych muzyków (tworzących m.in. Kwartet Polonika, laureata Fryderyka 2014 z album roku w muzyce współczesnej) oraz członków ZTL „Promyki” (przygotowanych przez instruktora wokalnego Dariusza Golca) dokonano na przestrzeni kilku miesięcy (lipiec-październik 2018 r.) w zaaranżowanej na studio nagrań przestrzeni w GCK w Łajskach. To drugie muzyczne wydawnictwo w historii Zespołu – pierwszym była płyta „Kolędy. Co by się Wom dazyło” nagrana w Studio Laski i wydana w październiku 2007 roku. W obu przypadkach za opracowanie muzyczne i nagrania odpowiadał Przemysław Marcyniak. Okładkę najnowszej płyty i jednocześnie graficzny motyw przewodni jubileuszu zaprojektował krakowski artysta grafik Michał Zakrzewski. Płytę otrzymać można w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach, kolportowana będzie również w trakcie Koncertu na Trzech Króli (6 stycznia) i innych wydarzeń z udziałem „Promyków”.

KONCERT GALOWY
18. edycję Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich im. Stanisława Moniuszki, który odbył się tradycyjnie wieliszewskiej hali sportowej 10 listopada – w wigilię Narodowego Święta Niepodległości, w całości poświęcono jubileuszowi 20-lecia Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”. Z tej okazji kulturalny ambasador Gminy Wieliszew, Powiatu Legionowskiego i Mazowsza zaprezentował dwugodzinny koncert galowy pod nazwą „Jak w kalejdoskopie”. Doniosłe wydarzenie przyniosło też wspaniałe plony – „Promyki” otrzymały odznakę „Zasłużonego dla Gminy Wieliszew” i przystąpiły do grona 100 polskich grup folklorystycznych skupionych w prestiżowej organizacji C.I.O.F.F.®

Specjalnie przygotowana hala sportowa przy ul. Modlińskiej 65 przekształciła się w ten wieczór w wyjątkową arenę koncertową a ilość miejsc na widowni niemal podwoiła względem dotychczasowych edycji festiwalu – trwająca 3 godziny jubileuszową galę oglądała publiczność licząca grubo ponad tysiąc osób (dla zobrazowania rekordowej frekwencji dodajmy, że Teatr Wielki w Warszawie może pomieścić 2 tysiące widzów)! Pierwszy koncert „Promyków” odbył się w tym samym miejscu (wówczas świeżo oddanym do użytku) w 1999 roku, przy garstce widzów złożonych z rodziców tancerzy, bez strojów regionalnych. Niespełna 20 lat później na parkiecie zobaczyliśmy pięć grup wiekowych liczącego ponad 170 osób Zespołu oraz gościnnie grupę złożoną z byłych tancerzy i tancerek. W dwugodzinnym koncercie Zespół zaprezentował tańce, pieśni i zabawy z kilkunastu regionów Polski – razem 14 układów tanecznych, a nie był to cały aktualny repertuar wieliszewian. Jednym z najmocniejszych punktów jubileuszowego programu były dwa premierowe układy – grupa młodzieżowa wystąpiła w widowiskowych Tańcach Górali Spiskich w choreografii Dariusza Skrzydlewskiego, zaś grupa dziecięca w efektownych Tańcach Podlaskich w układzie autorstwa Kamila Rzący, oba zatańczone w nowych, pięknych ludowych strojach z tych regionów. W finałowym układzie do krakowiaka na parkiecie pojawiło się blisko 200 tancerzy – najmłodsi tancerze to ledwie pięciolatki, najstarsi – za sprawą funkcjonującej grupy seniorów zbliżają się do sześćdziesiątki! Nie zabrakło byłych członków Zespołu, wśród nich kilkoro pamiętających występ z roku 1999. Rekordzistą w zespołowym stażu okazał się wciąż aktualny „promykowy” tancerz – Artur Szostak jest nim nieprzerwalnie od 20 lat!

Koncert poprowadzili doskonale znani wieliszewskiej publiczności i zaprzyjaźnieni z Zespołem Jan Kłoczko i Tomasz Nowak, a scenariusz widowiska zawierał materiały filmowe wyświetlane w przerwach między układami. Obok tych przypominających początki i chlubne dokonania na krajowych parkietach, które przypadły na pierwsze 6 lat działalności Zespołu, również relacje z licznych zagranicznych wyjazdów naszych reprezentantów. W 2004 roku „Promyki” odbyły swoją pierwszą zagraniczną wyprawę do miasteczka Ferriere we Włoszech. W miarę upływających lat Zespół gromadził na swoim koncie coraz więcej przebytych kilometrów – tych uzbierało się w sumie ponad 125 tys. km, co odpowiada ponad trzem okrążeniom kuli ziemskiej. Do dziś „Promyki” reprezentując Polskę, Mazowsze, Powiat Legionowski i Gminę Wieliszew odwiedziły 4 kontynenty, 14 państw – wiele z nich kilkukrotnie co w sumie daje liczbę 26 krajów!

Jubileuszowy koncert był jednocześnie ważną weryfikacją dla dwóch grup tancerzy ZTL „Promyki” (młodzieżowej i seniorskiej), których taneczne i muzyczne przygotowanie oceniali eksperci Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej C.I.O.F.F.®: Norbert Późniewski i Tomasz Nowak. W jej rezultacie „Promyki” dołączyły do prestiżowego grona 100 grup folklorystycznych skupionych w Polskiej Sekcji tej organizacji. To przepustka do udziału w wielu znaczących, międzynarodowych festiwalach folklorystycznych – zarówno krajowych jak i zagranicznych, dotychczas niedostępnych dla naszego Zespołu.

Ważnym i podniosłym punktem tego wieczoru było odczytanie uchwały Rady Gminy Wieliszew nadającej Zespołowi Tańca Ludowego „Promyki” odznakę „Zasłużonego dla Gminy Wieliszew”. „Promyki” są pierwszą w historii Gminy Wieliszew organizacją wyróżnioną tym tytułem – dotychczas otrzymywały go pojedyncze osoby zasłużone dla społeczności naszej gminy. Pamiątkowy dokument wręczyli Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki (jako członek wnioskującej grupy mieszkańców) oraz przedstawiciele organu przyznającego odznakę – Rady Gminy Wieliszew: przewodniczący Marcin Fabisiak i wiceprzewodniczący Artur Mietek i Jacek Kuciński.

Galę zakończyły gratulacje – pamiątkowe listy i upominki wręczali: Dyrektor MCPS Artur Pozorek w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Wiceprzewodniczący Polskiej Sekcji CIOFF®Jan Łosakiewicz odczytując list przewodniczącego tej organizacji Jerzego Chmiela, Wiceprzewodniczący PS CIOFF® i Przewodniczący Komisji ds. Tańców Polskich Jarosław Wojciechowski, Dyrektor MOK w Józefowie i Członek Rady ds. Dziedzictwa Niematerialnego przy Ministerstwie Kultury Danuta Wojciechowska, Dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku Renata Mulik oraz Piotr Mulik w imieniu społeczności Miasta i Gminy Serock, przedstawiciele zespołów folklorystycznych z całej Polski: ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, ZPiT Politechniki Warszawskiej, LZA SGGW im. Zofii Solarzowej „Promni”, ZPiT Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” z Krakowa, ZPiT Ziemi Kórnickiej „Władysie”, ZPiT „Powiśle” z Puław, ZPIT „Sokołowianie” z Sokołowa Podlaskiego oraz ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który w marcu przyszłego roku gościć będzie naszych reprezentantów na warsztatach tanecznych w swojej siedzibie w Koszęcinie.

Epilogiem jubileuszowych obchodów był uroczysty bankiet zorganizowany w zaprzyjaźnionym obiekcie w Jachrance – hotelu „Windsor”, w którym wzięli udział pełnoletni członkowie Zespołu, jego przyjaciele i delegacje goszczących zespołów. Zabawa w rodzinnej – „zespołowej” atmosferze trwała do wczesnych godzin porannych!

Organizatorami tegorocznej edycji Festiwalu oraz Jubileuszu 20-lecia ZTL „Promyki” byli Gmina Wieliszew i Powiat Legionowski, zaś patronat honorowy nad wydarzeniami objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Partnerzy i sponsorzy przedsięwzięcia: AdRepublic – sponsor ZTL „Promyki”, Windsor Palace Hotel & Conference**** w Jachrance, TBS Wieliszew. Dziękujemy!

KADRA ZTL „PROMYKI” AD 2018
kierownik, choreograf, instruktor grupy młodzieżowej i seniorskiej oraz par turniejowych – Dariusz Skrzydlewski
instruktor i choreograf grupy dziecięcej i przygotowawczej oraz par turniejowych – Kamil Rząca
instruktor grupy początkującej – Dominika Bisialska
instruktor wokalny, akordeon – Dariusz Golec
muzyka – Przemysław Marcyniak
pielęgnacja i przygotowanie kostiumów – Barbara i Bogdan Lewiccy


Umieszczono: 26.11.2018 r., godz. 14.42