Jesteś tutaj:

Główna treść strony

XVIII Festiwal Pieśni i Tańców Polskich im. Stanisława Moniuszki - koncert galowy ZTL "Promyki" z okazji jubileuszu 20-lecia

18. edycję Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich im. Stanisława Moniuszki, na który tradycyjnie zapraszamy do wieliszewskiej hali sportowej 10 listopada - w wigilię Święta Niepodległości, w całości poświęcimy jubileuszowi 20-lecia Zespołu Tańca Ludowego "Promyki". Z tej okazji kulturalny ambasador Gminy Wieliszew, Powiatu Legionowskiego i Mazowsza zaprezentuje niemal 3-godzinny koncert galowy pod nazwą "Jak w kalejdoskopie", w tym dwa premierowe układy. Początek o godz. 16, wstęp wolny!
Grafika okolicznościowa przygotowana dla ZTL "Promyki" przez artystę grafika Michała Zakrzewskiego ©

Hala sportowa przy ul. Modlińskiej 65 przekształci się w ten wieczór w wyjątkową arenę koncertową a ilość miejsc na widowni niemal podwoi względem dotychczasowych edycji festiwalu. Na parkiecie zobaczymy cztery grupy wiekowe liczącego ponad 170 osób Zespołu, które zaprezentują tańce, pieśni i zabawy z 14 regionów Polski, w tym dwa premierowe układy. Grupa młodzieżowa „Promyków” wystąpi w widowiskowych Tańcach Górali Spiskich, zaś grupa dziecięca w efektownych Tańcach Podlaskich – oba układy w pięknych ludowych strojach z tych regionów. Koncert poprowadzą doskonale znani wieliszewskiej publiczności Jan Kłoczko i Tomasz Nowak, a scenariusz widowiska zakłada również niespodzianki filmowe.

Organizatorami tegorocznej edycji Festiwalu oraz Jubileuszu 20-lecia ZTL "Promyki" są Gmina Wieliszew i Powiat Legionowski, zaś patronat honorowy nad wydarzeniami objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Partnerami i sponsorami przedsięwzięcia są: Windsor Palace Hotel & Conference**** w Jachrance, AdRepublic - sponsor ZTL "Promyki", TBS Wieliszew.

Zapraszamy!


O ZESPOLE
Zespół Tańca ludowego „Promyki” to kulturalny ambasador Gminy Wieliszew, reprezentujący region i tradycje kulturowe Mazowsza jednak w swoim repertuarze sięgający do tańców i zwyczajów wielu innych polskich regionów etnograficznych. W skład repertuaru Zespołu wchodzą tańce, pieśni i zabawy ludowe wykonywane w tradycyjnych strojach regionalnych lub historycznych: tańce i zabawy Starej Warszawy, krakowiak, tańce kaszubskie, podlaskie, łowickie, opoczyńskie, lubelskie, rzeszowskie, tańce z regionu Górnego Śląska, Beskidu Śląskiego, Żywiecczyzny, Spisza i Kurpi Białych a także tańce salonowe z okresu Księstwa Warszawskiego.

Zespół powstał w Wieliszewie jesienią 1998 roku z inicjatywy grupy miłośników polskiego folkloru, a w jego szeregach tańczy i śpiewa obecnie około 170 osób z Gminy Wieliszew oraz gmin ościennych z terenu powiatu legionowskiego skupionych w pięciu grupach wiekowych (początkująca, przygotowawcza, dziecięca, młodzieżowa i seniorzy). Członkowie Zespołu z dużym powodzeniem uczestniczą w Ogólnopolskich Turniejach Tańca Polskiego w Formie Towarzyskiej, których są wielokrotnymi laureatami. Nasze pary kilkukrotnie sięgały po tytuły indywidualnych mistrzów i wicemistrzów Polski, tytuł Najlepszego Zespołu i Najlepszego Choreografa w poszczególnych kategoriach tych zmagań.

Swoimi tańcami „Promyki” uświetniają wiele imprez o charakterze lokalnym, ogólnopolskim czy międzynarodowym. Tancerze i śpiewacy sławiąc rodzimą kulturę i tradycję na różnych scenach koncertowych Polski i świata (Europa, Azja, Afryka, Ameryka Płn.), są znakomitą wizytówką Gminy Wieliszew, Powiatu Legionowskiego, Mazowsza i Polski. Zespół wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych organizowanych m.in. w Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Macedonii, Maroku, Turcji, we Włoszech, na Węgrzech, a także w dalekich Indiach, Korei Płd. czy Meksyku. „Promyki” występowały także gościnnie u Polonii na Białorusi oraz na Łotwie.

O FESTIWALU
W szesnastoletniej historii Festiwal gościł: Ludowy Zespół Artystyczny SEROCK (dwukrotnie), Ludowy Zespół Dziecięcy NIEPORĘCAK, ZPiT WYSZKÓW (trzykrotnie), Ludowy Zespół Artystyczny SGGW PROMNI im. Zofii Solarzowej, ZPiT MAŁA WARSZAWIANKA, ZPiT UW WARSZAWIANKA (pięciokrokrotnie), ZTL KOŚCIELEC, Regionalny Zespół BARTUSIA OBROCHTY z Zakopanego, Zespół BIAŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca, ZPiT MAŁE PODLASIE Siemiatycze, KUŹNIA ARTYSTYCZNA Wilanów, ZPiT KOŚCIERZYNA, Kaszubski Zespół Folklorystyczny KREBANE z Brus, ZPiT MALBORK, ZPiT KURPIE Ostrołęka, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny CEPELIA POZNAŃ, ZPiT ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca, ZPiT SOKOŁOWIANIE z Sokołowa Podlaskiego, ZPiT GRAJEWIANIE, ZPiT MŁODY TORUŃ, ZPiT POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ, ZPiT UJ SŁOWIANKI z Krakowa, ZTL PERŁA z Niemenczyna (Litwa) oraz gospodarzy: ZTL PROMYKI Wieliszew i Gminny Chór MARZENIE. W roku 2014 Wydarzenie wpisano w kalendarz obchodów Roku Kolberga. W związku z „niepodległościowym” charakterem, Festiwal jest także okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień zasłużonym w pracy i działalności społecznej oraz stypendiów artystycznych i nagród w konkursach kulturalnych i sportowych.

Festiwal Pieśni i Tańców Polskich stał się wieliszewską specjalnością i naszym oryginalnym wkładem w świętowanie niepodległości, przypominając o roli jaką w kształtowaniu się polskiej świadomości narodowej pełniły ludowa kultura i dziedzictwo. Organizowana od roku 2001 w wigilię Narodowego Święta Niepodległości impreza ma formułę przeglądu, do którego corocznie zapraszane są zespoły pieśni i tańca ludowego reprezentujące określony region etnograficzny na mapie współczesnej i historycznej Polski. Głównym celem Festiwalu jest uświetnienie obchodów niepodległościowych polskimi tańcami i pieśniami ludowymi. Obchody niepodległościowe wydają się być idealną okazją do prezentacji tych elementów narodowej tożsamości, z których jesteśmy niepodważalnie i niepodzielnie dumni. Jednocześnie – z uwagi na historyczną wielokulturowość polskich ziem, której echa przetrwały w ludowych obyczajach, tańcu, śpiewie i mowie – rozwijających naszą wrażliwość i tolerancję. W roku 2017, po raz pierwszy w historii Festiwalu, gościliśmy grupę polonijną – reprezentujący Polonię litewską Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna, jeden z największych na Wileńszczyźnie. Do tej tradycji planujemy nawiązywać w kolejnych edycjach.
Umieszczono: 11.10.2018 r., godz. 23.15