Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Wystawa prac Mieczysława Krzymowskiego wykonanych w słomie i z zapałek

We wtorek 10 kwietnia o godzinie 11.00 w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach miał miejsce wernisaż prac „Słomianego Twórcy” pana Mieczysława Krzymowskiego. W galerii zawisło 40 prac (w tym 4 modele wykonane z zapałek). Jest to jego druga wystawa jaka gości w galerii Gminnego Centrum Kultury w Łajskach.

W wernisażu wzięli udział pensjonariusze DPS Kombatant z Legionowa w raz z dyrektorką panią Anną Kaczmarek, specjalistką terapii zajęciowej panią Agnieszką Raczyńską-Zdunek oraz komendant legionowskiej Straży Miejskiej pan Ryszard Gawkowski.
Mieczysław Krzymowski, urodził się 20 czerwca 1937 roku w Krzymowskich w powiecie Biała Podlaska. Po wojnie w 1947 roku wyjechał na ziemie odzyskane. Po skończeniu szkoły podejmuje pracę w PKP i Straży Pożarnej gdzie ulega wypadkowi. W czasie pobytu w sanatorium zainteresował się kompozycjami, które wykonuje się z ze słomy i zapałek.
W 1969 roku prezentuje swoje prace na wystawach w Nysie, Opolu i Głuchołazach a w 1978 roku w Szklarskiej Porębie. Na pewien czas z powodu choroby i obowiązków rodzinnych przestaje tworzyć.
Po przeprowadzce do Domu Kombatanta w Legionowie wraca do swojej pasji. W 2011 roku ponownie wystawia swoje prace w Jupiterze, Galerii Niepełnosprawnych, legionowskim MOK-u i Ratuszu oraz w Muzeum Historycznym w Przasnyszu i Białej Podlaskiej.
Podczas pobytu w Domu Kombatanta podejmuje współpracę z Zespołem Szkół i Placówek gdzie prowadzi zajęcia plastyczne z uczniami, przekazując im tajemnice pracy ze słomą.
Na obecną wystawę pt. „Prace w słomie i z zapałek” w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach złożyły się prace pana Mieczysława Krzymowskiego wykonane ostatnio dla Ośrodka Kultury w Wieliszewie jak i te wcześniejsze.
Technika pracy ze słomą wymaga niezwykłej dokładności, cierpliwości i zaangażowania. Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości materiał – słomę - najlepiej żytnią lub owsianą. Słomę po przycięciu do pożądanej długości, moczy się w wodzie, rozcina i prasuje. Tak przygotowana stanowi wyjściowy materiał do wykonania obrazów. Słoma jest bardzo wdzięcznym tworzywem o ciekawej fakturze i przepięknym kolorze złota w różnych odcieniach, którą sławił poeta: (… przenoś moją duszę utęsknioną … do tych pól malowanych zbożem rozmaitem, Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem …)
Tą techniką „namalować” można dosłownie wszystko od kompozycji kwiatowych, poprzez pejzaże, architekturę czy zwierzęta.
Równie ciekawe są modele starych budynków wykonane z zapałek. Tym razem, by wykonać taką pracę trzeba wiernie odtworzyć bryłę danego obiektu (pałacu, kościoła, kaplicy, budynku czy założeń architektonicznych starego grodziska). Kolejnym krokiem jest oklejenie bryły zapałkami a dach często łuskami szyszek. Powstałe w ten sposób modele przyciągają uwagę atrakcyjną fakturą i precyzyjnie wykonanymi detalami.
Wystawę prac „w słomie i z zapałek” będzie można odwiedzić w lipcu i sierpniu w godzinach pracy Gminnego Centrum Kultury – Zapraszamy.

Umieszczono: 12.07.2018 r., godz. 17.10