Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Polskie dziedzictwo – słowiańskie korzenie

Festiwal Pieśni i Tańców Polskich od roku 2001 przypomina o naszej kulturalnej i ludowej spuściźnie, prezentując w wigilię Narodowego Święta Niepodległości tańce i pieśni ludowe z poszczególnych regionów etnograficznych kraju. Tym razem publiczność zgromadzona w hali sportowej w Wieliszewie miała szanse podziwiać nie tylko folklor polski, ale również bułgarski, macedoński, serbski i ukraiński – 16. edycja Festiwalu odbywała się pod hasłem „Hej, Słowianie!”.
Fotorelacja na portalu Facebook

HEJ, SŁOWIANIE!

Już w ubiegłym roku organizatorzy zdecydowali się rozszerzyć formułę Festiwalu i nawiązując do wielokulturowej spuścizny historycznych ziem polskich zaprezentowali efektowny folklor cygański i góralski pochodzący z będącego w zasięgu wpływów węgiersko-słowackich terenu Spisza. W roku obecnym, wybiegając poza granice Polski, jednocześnie podkreślając słowiański rodowód naszej kultury ludowej i korzystając z dorobku artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Słowianki” Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawili publiczności Festiwalu tańce i pieśni wschodnio i południowosłowiańskie. Obok gości z Krakowa na scenie tradycyjnie wystąpili gospodarze – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa.

W podzielonym na dwa bloki programie zobaczyliśmy aż 23 ludowe kompozycje – w sumie ponad 120 minut tańców i pieśni oraz utworów instrumentalnych z wielu zakątków Polski (tańce lubelskie, pieśni Śląska Cieszyńskiego i Małopolski, Krakowiak, tańce opoczyńskie, śląskie, tańce Górali Żywieckich, kujawiaki i oberki z regionu Łowicza, czy wiązanka tańców dworskich w strojach z epoki Księstwa Warszawskiego) oraz Bułgarii (skoczny taniec „Dżinowsko”), Macedonii (nostalgiczne piosenki „Bitola, moj roden kraj” i „Makedonsko Devojce”), Serbii (instrumentalne „Pasona kolo”, pieśni Cyganów serbskich – „Igraj mori” i niezwykle popularną, znaną z produkcji filmowych i muzycznych „Ajde Jano”) oraz Ukrainy (przyjęty aplauzem widowni efektowny „Hopak”) w wykonaniu „Promyków” i „Słowianek”. Skąd słowiańskie – międzynarodowe – tradycje w Krakowie? Zespół Pieśni i Tańca „Słowianki” powstał w 1959 r. przy katedrze Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i od początku kultywuje na scenie pieśni i tańce południowo i wschodniosłowiańskie oraz folklor polski. Współpracuje z choreografami z Bałkanów, wykonując tańce i pieśni w oryginalnych strojach otrzymanych w darze z takich państw jak Bułgaria, Chorwacja, Macedonia, Słowenia, Rosja i Ukraina. Niezaprzeczalnym atutem gości z Krakowa jest również wykonywana na żywo muzyka – Zespół koncertuje z towarzyszeniem własnej kapeli. Wszystkie te zalety mieliśmy okazję obserwować w czwartkowy wieczór, 10 listopada, w Wieliszewie.

LUDOWE DZIEDZICTWO

W mowie otwierającej Festiwal, gospodarz terenu wójt Paweł Kownacki nie krył dumy z faktu goszczenia w Wieliszewie reprezentacyjnej grupy folklorystycznej najstarszej polskiej uczelni wyższej. Podkreślił, iż to właśnie mały liczebnie (ponad 4 tysiące mieszkańców) ale wielki duchem Wieliszew wypełnia lukę w pełnym bo wielowymiarowym i wielopokoleniowym świętowaniu polskiej niepodległości, przypominając jednocześnie o niedawnym umieszczeniu polskich tańców narodowych na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Za kultywowanie polskich tradycji ludowych oraz dorobku patronującego Festiwalowi Stanisława Moniuszki dziękowała również Elżbieta Janowska-Moniuszko – praprawnuczka słynnego kompozytora, od lat gość specjalny wieliszewskiego Festiwalu. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli współorganizatora Wydarzenia – Powiatu Legionowskiego (wicestarosta legionowski Jerzy Zaborowski, radni powiatowi Marzenna Kmieciak i Mirosław Kado – wiceprzewodniczący rady powiatu) a także radnych, sołtysów i dyrektorów placówek oświatowych z terenu Gminy Wieliszew.

18 LAT Z PROMYKAMI

Festiwal nierozerwalnie łączy się z historią wieliszewskich „Promyków”, których wszystkie cztery grupy wiekowe (łącznie około 140 osób) zaprezentowały się w czwartkowy wieczór. Zespół powstał w 1998 roku, a już od 2000 roku jako gospodarz brał udział w każdej kolejnej edycji imprezy. Jak podkreśla Dariusz Skrzydlewski, kierownik Zespołu: - Nasza działalność, a więc kultywowanie polskiego dziedzictwa narodowego jakim są polskie tańce i pieśni ludowe, doskonale wpisuje się w formułę Festiwalu. W tym roku obchodzimy „pełnoletniość” – dokładnie 18 lat temu zacząłem prowadzić zajęcia dla małej grupy osób, które zgłosiły się na pierwszą próbę w Szkole Podstawowej w Wieliszewie. Powoli przygotowujemy się do jubileuszu 20-lecia i z tej okazji planujemy zaprezentowanie nowych układów tanecznych. Dziś oficjalnie podziękowaliśmy dotychczasowej instruktor grup dziecięcych pani Marcie Rusieckiej za półtora roku pracy z Zespołem i czas spędzony w Wieliszewie, a powitaliśmy pana Kamila Rzącę.

STYPENDIA

Tradycyjnie Festiwal był okazją do wręczenia stypendiów artystycznych dla utalentowanej i aktywnej młodzieży gminnej. Z rąk wójta gminy Pawła Kownackiego, przewodniczącego rady gminy Marcina Fabisiaka oraz dyrektora gminnej oświaty Jacka Banaszka, stypendia przyznane w ramach Programu Stypendialnego w Gminie Wieliszew odebrali tancerze z ZTL „Promyki”: Zuzanna Szmyt, Paulina Barabasz, Milena Ignaciuk, Julia Kowalik, Dominika Bisialska, Marcin Kańkowski, Kamil Kańkowski, Kamil Szymański, Damian Trzaskoma, modelarz Eryk Grudzień z Sekcji Modelarstwa Lotniczego „Ważka” oraz beatboxer Karol Dyttus.

16 EDYCJI ZA NAMI

Organizatorami 16. edycji Festiwalu byli: Gmina Wieliszew, Powiat Legionowski, Ośrodek Kultury w Wieliszewie, ZTL „Promyki „. Festiwal ma formułę przeglądu, do którego corocznie zapraszane są zespoły pieśni i tańca ludowego reprezentujące określony region etnograficzny na mapie Polski. Głównym jego celem jest uświetnienie obchodów niepodległościowych polskimi tańcami i pieśniami ludowymi. Impreza odbywa się w hali sportowej w Wieliszewie w wigilię Narodowego Święta Niepodległości – stanowiąc jednocześnie inaugurację jego gminnych obchodów – i ma swoją wierną publikę. W szesnastoletniej historii Festiwal gościł: Ludowy Zespół Artystyczny SEROCK (dwukrotnie), Ludowy Zespół Dziecięcy NIEPORĘCAK, ZPiT WYSZKÓW (trzykrotnie), Ludowy Zespół Artystyczny SGGW PROMNI im. Zofii Solarzowej, ZPiT MAŁA WARSZAWIANKA, ZPiT UW WARSZAWIANKA (pięciokrotnie), ZTL KOŚCIELEC, Regionalny Zespół BARTUSIA OBROCHTY z Zakopanego, Zespół BIAŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca, ZPiT MAŁE PODLASIE Siemiatycze, KUŹNIA ARTYSTYCZNA Wilanów, ZPiT KOŚCIERZYNA, Kaszubski Zespół Folklorystyczny KREBANE z Brus, ZPiT MALBORK, ZPiT KURPIE Ostrołęka, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny CEPELIA POZNAŃ, ZPiT ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca, ZPiT SOKOŁOWIANIE z Sokołowa Podlaskiego, ZPiT GRAJEWIANIE, ZPiT MŁODY TORUŃ, ZPiT POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ, ZPiT UJ SŁOWIANKI oraz gospodarzy: ZTL PROMYKI Wieliszew i Gminny Chór MARZENIE. W roku 2014 Festiwal otrzymał zaszczytne imię Stanisława Moniuszki, najważniejszego z twórców polskiej opery narodowej, którego twórczość cechowały narodowy charakter i liczne ludowe inspiracje.

okw
Umieszczono: 15.11.2016 r., godz. 12.25