Jesteś tutaj:

Główna treść strony

„Promyki” w Grecji - relacja z Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Korfu 2016

Na kierunek tegorocznego wakacyjnego festiwalu folklorystycznego wieliszewskie „Promyki” wybrały piękną Grecję. W dniach 22-29 sierpnia 43-osobowa grupa naszych tancerzy (w pełnym przedziale wiekowym) brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym na Korfu – położonej u albańskich wybrzeży Morza Jońskiego najbardziej zielonej z greckich wysp, starożytnej Kerkirze. Wraz z reprezentantami Gminy Wieliszew w Festiwalu uczestniczyło 9 zespołów – z Grecji, Bułgarii, Rumunii, Litwy i Polski.
Podczas trzech koncertów w iście bajkowych okolicznościach „Promyki” oklaskiwała miejscowa grecka i międzynarodowa publiczność – wśród oglądających występy zespołów byli liczni turyści przebywający w tym czasie na wakacjach, również nasi rodacy! Dwie grupy Zespołu – dziecięca i młodzieżowa – zaprezentowały „Piosenki i Zabawy Górnego Śląska”, „Zabawy Kurpiowskie”, „Krakowiaka” oraz „Tańce Górali Żywieckich”. Dużą niespodzianką dla mieszkańców wyspy i organizatorów Festiwalu była przygotowana przez „Promyki” piosenka grecka – wykonywana w tym języku na koniec każdego występu. – Za jej opracowanie i przygotowanie wokalne Zespołu odpowiada Dariusz Golec – chwali instruktora wokalnego „Promyków” kierownik Zespołu Dariusz Skrzydlewski. Wolne od koncertów chwile spędzaliśmy na basenie lub plaży, korzystając z uroków pięknej pogody i ciepłego morza. Zwiedzaliśmy urokliwą stolicę Korfu – miasto o tej samej nazwie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stanowiące połączenie greckich i włoskich wpływów kulturowych, które przypominało nam zaułki Wenecji – wspomina Dariusz Skrzydlewski. Zespół odbył również rejs statkiem na jedną z okolicznych wysepek – Paksos, uznaną za jedną z 20 najpiękniejszych wysp świata! W relacjach naszych tancerzy na miano niezapomnianych zasługują zarówno kąpiel w jednej z zatoczek archipelagu Wysp Jońskich jak i zwiedzanie (z pokładu statku!) morskiej jaskini.

Była to pierwsza edycja festiwalu organizowanego przez sympatycznego Thanasisa Vosniakosa – dyrektora Festiwalu, znającego język polski i nasz kraj. Organizatorzy zapewnili komfortowe warunki pobytowe – wygodny hotel z kameralnym basenem i doskonałe wyżywienie. Mimo dość wyczerpujących występów (z uwagi na panujące w sierpniu temperatury koncerty odbywały się w późnych godzinach wieczornych), dzieci i młodzież wróciły do domów wypoczęte, opalone, bogatsze w miłe doświadczenia i optymistycznie nastawione do kolejnego roku pracy w Zespole. Dla niektórych z nich udział w Festiwalu był pierwszą okazją do reprezentowania naszej gminy na arenie międzynarodowej. Jak podkreśla kierownik Zespołu: – Gmina Wieliszew odwdzięczyła się nam jeszcze przed wyjazdem – dofinansowując zakup biletów lotniczych i ponosząc ten sposób 30% kosztów wyjazdu, ich pozostałą część pokryli rodzice członków Zespołu oraz Stowarzyszenie Wspierania Kultury i Fokloru Polskiego (również z funduszy otrzymanych od mieszkańców i gości naszej gminy nabywających cegiełki wartościowe i kupujących wypieki zespołowych mam w trakcie imprez tanecznych organizowanych w Gminie Wieliszew ). Pięknie wszystkim dziękujemy!

Promyki/OKW

Umieszczono: 21.09.2016 r., godz. 16.55