Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Wakacyjny tydzień z Kulturą

Za nami kolejne Wakacje z Kulturą – w związku z remontem budynku GCK w Łajskach tegoroczna edycja objęła jedynie blok wyjazdowy trwający 5 dni. Jego uczestnicy (każdego dnia około 45 osób) nie mogli jednak narzekać na nudę, w udanej zabawie nie przeszkodziła nawet kapryśna, deszczowa pogoda. Odwiedziliśmy parki wodne, centra dziecięcej rozrywki, stadninę koni, Komisariat Policji Rzecznej w Warszawie oraz wioskę i skansen „Pod Kogutem” w Krępej koło Zalesia Górnego.
Tegoroczne Wakacje z Kulturą zorganizowaliśmy wg nowych wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej (weszły w życie w kwietniu 2016 r.), co wiązało się z koniecznością przeszkolenia naszych wolontariuszy w ramach kursu na wychowawcę kolonijnego. Dzieci miały zapewnione ubezpieczenie, fachową opiekę i bezpłatny transport tam i z powrotem, którego koszty pokryła Gmina Wieliszew. Codziennie autokar zbierał uczestników z 4 punktów na terenie gminy: Olszewnicy, Skrzeszewa, Łajsk i Wieliszewa. Rodzice uczestnicy ponosili koszt zorganizowanych atrakcji.

Fotorelacja z 1 dnia
Pierwszy dzień Wakacji z Kulturą spędziliśmy w Stadninie ŁAWRA w Łajskach, gdzie najpierw oswajaliśmy się z końmi obserwując je na padoku, wysłuchaliśmy opowieści o historii życia koni na Ziemi, zobaczyliśmy stajnie, wzięliśmy udział w grach i zabawach ruchowych i wreszcie odbyliśmy indywidualne przejażdżki na koniu. Słoneczna pogoda sprzyjała aktywnością na świeżym powietrzu, wizytę w Stadninie zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Popołudnie spędziliśmy na wodnych szaleństwach w Aquaparku FALA w Stanisławowie Pierwszym.

Fotorelacja z 2 i 3 dnia
We wtorek, drugi dzień Wakacji z Kulturą wybraliśmy się do Jachranki. W nowo otwartym Centrum Kreatywnej Zabawy KIDDOS, a następnie w Aquaparku WARSZAWIANKA bawiliśmy się nie zważając na załamanie pogody – my byliśmy pod dachem! Podobny plan atrakcji towarzyszył nam w środę, którą spędziliśmy na warszawskim Mokotowie, w sąsiadujących z sobą obiektach: największym stołecznym parku rozrywki w Warszawie DIGILOO FUN PARK oraz WODNYM PARKU – najpopularniejszym polskim obiekcie sportowo-rekreacyjnym.

Fotorelacja z 4 dnia
Czwartek, dzień czwarty Wakacji z Kulturą ponownie spędziliśmy w Warszawie. Najpierw odwiedzając Kapitana Wyderkę w jego siedzibie – Komisariacie Policji Rzecznej w Warszawie, po której oprowadzała nas profesjonalnie przygotowana, sympatyczna pani policjantka. Dzieciaki poznały zasady bezpiecznego zachowania nad wodą i prawidłowego korzystania z telefonów alarmowych, uczyliśmy się rozpoznawać typy kapoków i prawidłowo je zakładać, poznaliśmy historię powodzi 2010 r. Zwiedziliśmy dyżurkę i inne zakamarki komisariatu, oglądając sprzęt ratowniczy zgromadzony w garażach, by wreszcie dotrzeć do sekretnego pomieszczenia pełnego prawdziwych skarbów – cennych artefaktów z okresu Potopu Szwedzkiego, wyłowionych z dna Wisły w czasie suszy w roku 2011. Ciekawość uczestników rozbudziły opowieści o pochodzeniu przedmiotów i okolicznościach ich zatopienia a następnie odnalezienia. Dzieci dostały pracę domową polegającą na zgromadzeniu podstawowych informacji o Potopie Szwedzkim. Słodkie nagrody wypłacono w kolejnym dniu wakacji. W związku z nieprzychylną aurą, zmuszeni byliśmy do zmiany planów i zamiast parku linowego udaliśmy się do kina na najnowsze dzieło wytwórni Disney/Pixar – animację 3D pt. „Gdzie jest Dory”, stanowiącą kontynuację przygód małej rybki Nemo. Dzieciaki otrzymały kubełki z popcornem.

Fotorelacja z 5 dnia
Ostatni dzień Wakacji z Kulturą upłynął pod znakiem wyprawy na drugą stronę Warszawy, do Krępej koło Zalesia Górnego, gdzie znajduje się „Wioska Pod Kogutem”. Mimo pogody w kratkę, udało się nam zwiedzić mini zoo ze zwierzętami leśnymi i hodowlanymi (m.in. wielbłądami!); poznać tradycyjne maszyny rolnicze, które na przestrzeni wieków pomagały w uprawie ziemi; wreszcie pobawić się w plenerze, w czym nie przeszkodziła mżawka, a pomogła gorąca pomidorówka oraz kiełbaski z grilla. W sumie dzieci spędziły 5 godzin na świeżym, wiejskim powietrzu.

Organizatorzy dziękują wolontariuszom, którzy obok pracowników Ośrodka Kultury sprawowali opiekę w czasie wyjazdów: Gosi Kowalskiej, Dominice Szafrańskiej, Justynie Stolarskiej, Michałowie Włodarskiemu, Rafałowi Ferencowi (gratulując dostania się na wymarzone studia!).
Umieszczono: 21.07.2016 r., godz. 15.30